Scenariusz wieczoru poświęconego urodzinom K. I. Czukowskiego „Odwiedziny dziadka Korneya” - strona nr 1/1
„Odwiedzając dziadka” Korneya”.
Pedagog:
Naruson N.P.
Na konkursie zaprezentowano streszczenie scenariusza wieczoru: „Innowacyjne technologie w lekcjach zintegrowanych”
Scenariusz wieczoru poświęconego urodzinom K. I. Czukowskiego
„Odwiedzając dziadka” Korneya”.
Cel: Rozwój umiejętności mowy dzieci poprzez zajęcia teatralne.
Zadania:
Przypomnij sobie z dziećmi nazwiska i treść dzieł K. I. Czukowskiego, z którym spotkali się wcześniej, aby obudzić w dzieciach radość ze spotkania z ulubionymi postaciami z bajek, nauczyć się rozumieć humor jego dzieł;
Wykształcenie umiejętności określania treści utworów literackich na podstawie fragmentów książek i ilustracji;
Zachęć „pomoc” bohaterom tych dzieł - wspólnie z nimi wymawiajcie znane wersety, używając intonacyjnych środków wyrazistej mowy;
Rozwijaj myślenie, percepcję słuchową, poczucie rymu;
Rozwijaj zainteresowanie literaturą.
Obszary edukacyjne: poznanie, socjalizacja, komunikacja, czytanie beletrystyki, muzyka.
Prace wstępne:
Czytanie wierszy i baśni K.I. Czukowski: „Katausi i Mausi”, „Kurczak”, „Cudowne drzewo”, „Moidodyr”, „Skradzione słońce”, „Aibolit”, „Fly-Tsokotuha”, „Telefon”, „Karaluch”, „Żal Fedorino”, „ Dezorientacja".
Nauka tańców i piosenek, przygotowywanie spektakli.
Tworzenie masek i dobór kostiumów.
Oglądanie kreskówek opartych na twórczości K.I. Czukowski.
Słuchanie nagrań audio K.I. Czukowski w wykonaniu autora.
Sprzęt i materiał stymulujący:
1. Portret K.I. Czukowski.
2. Wystawa książek.
3. Kaseta audio z nagraniami piosenek dla dzieci.
4. Kostiumy: Mucha Tsokotuha, Bufony, Owady, Komar, Karaluch, Pająk,
5. Nagrody: owoce, słodycze, książki.
Dekoracja sali: portret pisarza, rysunki dzieci na podstawie słynnych dzieł K. I. Czukowskiego.
Przebieg wieczoru
W rytm muzyki dzieci wchodzą do sali i siadają na krzesłach.
Pedagog: Drogie dzieci i drodzy dorośli! Dziś zebraliśmy się w tej sali, aby porozmawiać o najbardziej ukochanym pisarzu dziecięcym - Korneyu Iwanowiczu Czukowskim. Jego wiersze cieszą każdego. Nie tylko dzieci, ale także ich rodzice, dziadkowie nie wyobrażają sobie dzieciństwa bez baśniowych bohaterów Czukowskiego.
Ale jaki zabawny wiersz pisarz Walentin Berestow poświęcił Korneyowi Iwanowiczowi.
Współczujemy dziadkowi Korneyowi:
W porównaniu z nami pozostał w tyle,
Od dzieciństwa „Barmaleya”
A ja nie czytałem Krokodyla,
Nie podobał mi się „Telefon”
I nie zagłębiałem się w „Karalucha”.
Jak wyrósł na takiego naukowca,
Nie znasz najważniejszych książek?
Rzeczywiście trudno sobie wyobrazić, że kiedyś tych „najważniejszych ksiąg” nie było. Dzieci, czy lubicie bajki Korneya Iwanowicza Czukowskiego? (Tak). Dlaczego je kochasz? (Są mili, zabawni, zabawni, interesujący, zabawni) I wszystkie są bardzo pouczające. Po każdej znajomości bajki zaczynasz rozumieć, co jest dobre, a co złe. I staraj się być jak miłe i odważne postacie. Ale tajemnica sukcesu dzieł Czukowskiego tkwi nie tylko w bohaterach i ich postaciach. Ale tajemnica sukcesu dzieł Czukowskiego tkwi nie tylko w bohaterach i ich przygodach, ale także w sposobie, w jaki są napisane. Posłuchaj uważnie tych wersów ze znanej Ci bajki.
Żelazka do butów
Buty do ciast
Ciasta na żelazka,
Poker za szarfą.
Czy nie wygląda to tak, jakby słowa biegły po schodach i przeskakiwały między sobą? Takie linie łatwo zapamiętać na całe życie! Dźwięczne wersety Czukowskiego rozwijają i wzbogacają naszą mowę.
Dzieci czytają poezję.
Wszyscy znamy Czukowskiego
Czytanie od najmłodszych lat.
Bajki, piosenki dla dzieci
Napisane przez dziadka Korneya.
A teraz w naszym ogrodzie
Jest dla ciebie cudowne drzewo,
A nad nim komary
Na balonie.
Ryby spacerują po ogrodzie
Ropuchy latają po niebie
Bardziej niż kiedykolwiek są niegrzeczni,
Wszystkim mówi się, żeby się dobrze bawili!
Czukowski rozśmieszy wszystkich,
Zabawić, zaskoczyć
I pokaż dzieciom
Jak dobrze jest uczyć się z książek!
Dzwoni telefon, gospodarz odbiera telefon.
Prowadzący: Zadzwonił mój telefon. Kto mówi?
Dzieci:Słoń.
Prowadzący: Gdzie?
Dzieci:Od wielbłąda.
Prowadzący: Czego potrzebujesz?
Dzieci:czekolada.
Prowadzący:(rozłącza się). Jak nazywa się wiersz, którego fragment pomogłeś mi przeczytać?
Dzieci:"Telefon".
Prowadzący: Prawidłowy! Ale czy wiesz, że Korney Iwanowicz nie zawsze pisał bajki, urodziły mu się przez przypadek. Krokodyl był pierwszy. Syn Korneya Iwanowicza zachorował. Odwoził go nocnym pociągiem do domu i chcąc w jakiś sposób ulżyć chłopcu w cierpieniu, przy dźwiękach kół wagonu zaczął opowiadać:
Dawno, dawno temu żył krokodyl
Chodził po ulicach
Palone papierosy.
mówił po turecku,
Krokodyl, krokodyl, krokodyl...
I pojawił się słynny „Moidodyr”, gdy pewnego dnia pisarz, pracując w swoim biurze, usłyszał, jak jego córeczka ryczy w trzy strumienie, nie chcąc się myć. Wyszedł z gabinetu, wziął dziewczynę w ramiona i zupełnie niespodziewanie dla siebie powiedział:
Musisz, musisz się umyć.
Ranki i wieczory.
I nieczyści kominiarze -
Wstyd i hańba! Wstyd i hańba!
A potem było wiele innych bajek i wierszy. Dziś dzieła Czukowskiego wystawiane są w teatrach dziecięcych, na ich podstawie powstają kreskówki dla dzieci, opery muzyczne dla dzieci, zostały przetłumaczone na wiele języków narodów świata.
Dzieci, co jeszcze zauważyliście niezwykłego w twórczości Czukowskiego? „Imiona Bohaterów” Tak, Korney Iwanowicz był prawdziwym wynalazcą i marzycielem, wymyślił niezwykłe i zabawne imiona dla swoich głównych bohaterów, na przykład Moidodyr. Posłuchaj dźwięku tego słowa: My-to-holes. Z jakich słów się składa? „odpowiedzi”. A Aibolit? Dlaczego autor tak nazwał swoją postać? Skąd wzięła się ta nazwa? „odpowiedzi”.
(Nagranie dźwiękowe „Brzęczenie muchy” (kaseta „Odgłosy otoczenia”).
Prowadzący: Dzieci, czy słyszycie ten dźwięk? Jak myślisz, do jakiej bajkowej postaci Czukowskiego on pasuje? (Fly-Tsokotuhe). A teraz dzieci pokażą ci przerobioną bajkę „Fly-Tsokotuha”. (Po bajce „Taniec Polki”).
Prowadzący: ta opowieść, jak wszystkie opowieści Korneya Iwanowicza, ma szczęśliwe zakończenie. Każda biblioteka, każda rodzina ma książki tego pisarza. Niedaleko Moskwy, we wsi Peredelkino, znajduje się mały domek, na zewnątrz pomalowany obrazkami z bajek. To jest biblioteka, którą Czukowski zbudował dla swoich małych przyjaciół. Można w nim nie tylko przeczytać ciekawe książki. Dla dzieci przygotowano specjalną salę zabaw, w której dzieci uwielbiają spędzać czas na rysowaniu i modelowaniu. Przez całe życie Czukowski często tu przychodził: opowiadał coś dzieciom, układał zagadki. A w przedszkolu mamy mnóstwo książek tego wspaniałego pisarza.
(rozbrzmiewa muzyka, wchodzi Barmaley z poczęstunkiem dla dzieci).
Stałem się miły, jestem wesoły,
Kocham wszystkie dzieci
Suszenie, pierniki dawaj!
Piernik miętowy, pachnący,
Zaskakująco przyjemne.
Chodź i weź to
Nie płać ani grosza
Ponieważ Barmaley
Uwielbia małe dzieci!
(Wchodzi Fedora, czysty, schludny, z musującym samowarem).
Fedora:
Samowar czeka na Ciebie w przedpokoju,
Słodka herbata, słodycze, miód.
Jeść jeść
Zyskaj zdrowie!
(Dzieci dziękują Fiodorowi i Barmaleyowi, wszyscy wykonują wesoły taniec.)
Prowadzący: Dzieci, byliście zadowoleni ze spotkania z bohaterami bajek? Trudno sobie wyobrazić życie Czukowskiego bez dzieci, a nam bez jego książek. Dzieci, czytajcie dzieła Korneya Iwanowicza Czukowskiego, przyniosą wam wielką radość i na pewno je pokochacie! A dorośli chcieliby życzyć:
Nie bój się bajek. Bój się kłamstw. Bajka nie oszuka. Opowiedz dziecku bajkę, a na świecie będzie więcej prawdy.
(W. Berestow)
Dzieci i dorośli idą na przyjęcie herbaciane.
Wylatywać
Och, co za wspaniały dzień
Wstawaj z łóżka, nie mam wstążek.
Zaproszę gości do domu,
Będę ich lepiej traktował.
idę do marketu
I kup duży samowar
„Majówka” dla gości napar
I kupię pączki z dżemem -
Cóż, nie zmarnuję ani minuty
Na rynku czekają na mnie zakupy.
Słońce świeci tak pięknie
W duszy jest światło i przejrzystość,
Zejdę ścieżką
Chętnie zaśpiewam piosenkę.
Na lunch jestem moją niedzielą
Będę czekać na moich gości
Nakryję dla nich stół.
(zatrzymuje się, widzi monetę).
Ach, spójrz, coś tam jest
I lśnij jasno w słońcu.
Podejdę bliżej i przyjrzę się bliżej. To moneta! Oh jak
dokonać jakiegoś cudu.
(w tym bufony, sprzedawca).
1 błazen:
Dobrzy ludzie, uczciwi ludzie!
Gratulacje wszystkim!
Pod jasnymi promieniami
Otworzymy targi!
Do wakacyjnej zabawy
Ile rozrywki chcesz?
Baw się dobrze, baw się dobrze
Kto dostał pieniądze!
2 błazen:
Bliżej, podejdź bliżej
Tak, przetrzyj oczy
Jesteśmy śmiesznymi żartami
Błazny i kpiny
Zapraszamy na wesoły targ,
Tutaj na każdym blacie znajduje się skomplikowany produkt.
Latać:
Cóż, jarmark jest bogaty,
Pełne - pełne słodyczy.
Jak mogę się nie zgubić
I kup wszystko dla gości.
Chcę nakryć duży stół.
Gdzie mogę znaleźć dania?
Widzę filiżanki, widzę spodki
Gdzie są łyżki? Nie widzisz!
Sprzedawca:
Nasze łyżki znane są całemu światu.
Nasze łyżki są najlepszą pamiątką.
Chochloma, Psków,
Tuła, Zagorsk,
Wiatka, Smoleńsk
Rustykalne łyżki.
Możemy zaoferować Ci Gzhel,
Kupuj dania dla duszy.
Śnieżnobiałe naczynia.
Powiedz mi skąd jesteś?
Przybył na nasze targi
I zakwitł kwiatami
niebieski niebieski,
Delikatny, piękny.
Ach, to są dania Gzhel,
Spójrz, co za cud!
Latać:
Samowary są dobre
Malowane od serca.
Tam trawa się kłębi, są kwiaty,
Cudowne, cudowne piękno!
Sprzedawca:
Chodź Kup!
Latać:
Potrzebuję samowara do herbaty
I to kupuję.
Z pełną torbą spieszę jak najszybciej do domu
Mucha biegnie do domu i widzi owady.
Wąsaci trębacze!
Dmuchaj rury głośniej
I zaproś gości na wakacje!
Czy jesteście karaluchami?
Uderzaj w bębny głośniej!
Włącz muzyczną zabawę dla całego świata!
Łaskocząca mucha wzywa wszystkich na herbatę!
Niech moje zaproszenie
Dotrze do każdego.
Czeka na Ciebie radość, smakołyki
I wesoły śmiech.
Owady (w refrenie):
Mucha zaprosiła nas do odwiedzenia
I o nikim nie zapomniałem.
Muzycy, pospieszcie się, bawcie się lepiej!
Latać:
Och, proszę, drodzy goście, nie wstydźcie się!
Usiądź wygodnie i jedz!
Prezenter:
Przy stole Muchy zebrało się wielu gości. Wszyscy pili herbatę, dobrze się bawili, chwalili Mukhę za jej życzliwość i gościnność. ( Brzmi muzyka. Pająk ciągnie muchę na linie na środek sali).
Prezenter:
Co się stało? Co się stało? Wszystko wokół się zmieniło.
Zły Pająk przybył na wakacje i pokrył biedną Muchę pajęczyną. Mucha krzyczy, krzyczy. A złoczyńca milczy i uśmiecha się.
Pająk: Nie zaprosili mnie na herbatę, nie pokazali samowara, nie wybaczę, odciągnę cię, Lecie!
Latać:
Drodzy Goście, pomóżcie. Chroń przed złym pająkiem! Świetnie się z tobą bawiliśmy.
Dlaczego mnie zostawiłeś?
Prezenter:
Ale pająki się przestraszyły
I porozrzucane po wszystkich kątach.
Owady:
Boimy się walczyć z pająkiem.
Lepiej będzie dla nas, jeśli położymy się pod ławką.
Prezenter:
A biedna mucha walczy z Pająkiem,
I krzyczy, krzyczy i krzyczy.
Co robić? Jak być?
Jak wypuścić muchę?
Słyszę, zdaje się, że odważny Komarik leci,
Pod względem walki
On wygra pająka
Uwolnij biedną muchę.
(przylatuje komar i walczy z pająkiem).
Komar:
Czy cię uwolniłem?
Czy pająk wygrał?
A teraz, duszodziewico, chcę się z tobą ożenić!
Wszystko: Chwała, chwała, Komaru zwycięzcy!
Dziś urodzinowa dziewczyna Fly-sokotuha!
Prezenter: Na tym zakończyliśmy nasz wieczór baśni. Do zobaczenia wkrótce z nowymi historiami.
Scenariusz wydarzenia pozalekcyjnego opartego na bajkach Czukowskiego dla uczniów.
Salon literacki poświęcony twórczości K.I. Czukowski. Scenariusz.
Zadania:
Zapoznanie się z biografią i twórczością K. I. Czukowskiego.
Zaszczepienie zainteresowania literaturą dziecięcą.
Rozwijaj pamięć dzieci, uwagę, umiejętności pracy zespołowej.
Pielęgnuj życzliwość, wzajemną pomoc.
Sprzęt:
Portret K. I. Czukowskiego.
Wystawa książek K. I. Czukowskiego.
Kręgi sygnałowe.
Nagrody.
Żetony.
Ekran zawodów.
Magnetofon i kaseta z fanfarami, muzyką na wyjście i nagrodami.
Prowadzący: Drodzy goście, goście! Zapraszam do „Salonu Literackiego”, poświęconego twórczości słynnego gawędziarza dziecięcego, krytyka, tłumacza.
Student:
Współczujemy dziadkowi Korneyowi:
W porównaniu z nami pozostał w tyle,
Od dzieciństwa „Barmaleya”
A „Krokodyl” nie czytał,
Nie podziwiałem „Telefonu”
I nie zagłębiałem się w „Karalucha”.
Jak wyrósł na takiego naukowca,
Nie znasz najważniejszych książek?
Prowadzący: Chłopaki, jak myślicie, komu poeta Walentin Berestow zadedykował ten zabawny wiersz?
Zgadza się, dzieciaki, K.I. Czukowski!
Uczeń:
Wysokie, długie ramiona z dużymi szczotkami, duże rysy twarzy, duży ciekawy nos, szczotka wąsów, niegrzeczny kosmyk włosów zwisający na czole, roześmiane jasne oczy i zaskakująco łatwy chód. Taki jest wygląd Korneya Iwanowicza Czukowskiego. Korney Iwanowicz mieszkał w jednym z najpiękniejszych zakątków obwodu moskiewskiego, we wsi Peredelkino, wśród brzóz i sosen, w małym domku. Znały go nie tylko wszystkie dzieci ze wsi, ale także wszyscy mali mieszkańcy naszego kraju i za granicą. Wydawał im się olbrzymem, tym małym przyjaciołom swoich „od dwóch do pięciu lat”, prawdziwym życzliwym magikiem z bajki. Ogromny, donośny, wielkoduszny i serdeczny, zawsze mający w zapasie dla każdego – małego i dużego – żart, powiedzenie, miłe słowo, głośny śmiech, na który nie sposób było nie odpowiedzieć, od którego oczy dzieci zabłysły, a policzki zaróżowiły się.
Prowadzący:
Od najmłodszych lat wiersze K.I. Czukowski przyniesie radość nam wszystkim. Nie tylko Wy, ale także Wasi rodzice, Wasi dziadkowie nie wyobrażają sobie dzieciństwa bez Aibolita, Fedorina Smutku, Telefonu... Wiersze Korneya Iwanowicza przywołują cenną umiejętność empatii, współczucia i radości. Bez tej zdolności osoba nie jest osobą. Wiersze Czukowskiego rozwijają naszą mowę, wzbogacają nas o nowe słowa, tworzą poczucie humoru, czynią nas silniejszymi i mądrzejszymi.
Dzieci będą czytać dla Was wiersze
I oni teraz poprowadzą Czukowskiego w świat.
Chłopaki czytali na pamięć wiersze „Radość”, „Kanapka”, „Śmiech jeży”, „Kijanki”, „Słoń czyta”, „Fedotka”.
Prowadzący : Czukowski został przez przypadek poetą i gawędziarzem dla dzieci. I wyszło tak. Jego mały synek zachorował. Korney Iwanowicz wiózł go nocnym pociągiem. Chłopiec był kapryśny, jęczał, płakał. Aby go jakoś zabawić, ojciec zaczął mu opowiadać bajkę: „Był kiedyś krokodyl, szedł wzdłuż Newskiego”. Chłopiec nagle zamilkł i zaczął słuchać. Następnego ranka, budząc się, poprosił ojca, aby jeszcze raz opowiedział mu wczorajszą historię. Okazało się, że pamiętał wszystko słowo po słowie. A oto drugi przypadek. Oto jak wspomina to sam Korney Iwanowicz: „Pewnego razu, pracując w moim biurze, usłyszałem głośny płacz. To była moja najmłodsza córka, która płakała. Ryknęła trzema strumieniami, gwałtownie wyrażając swoją niechęć do mycia. Wyszedłem z gabinetu, wziąłem dziewczynę na ręce i zupełnie niespodziewanie dla siebie powiedziałem cicho:
Muszę, muszę się umyć
Ranki i wieczory.
I nieczyści kominiarze
Wstyd i hańba! Wstyd i hańba!
Tak narodził się „Moydodyr”.
Zawierają one fragment nagrania utworu „Moydodyr” w wykonaniu autora.
Prowadzący: Wiersze Czukowskiego są bardzo muzyczne. Kompozytor Jurij Lewitin napisał operę do baśni Moidodyr. Posłuchajmy jego fragmentów.
Brzmi „Uwertura” – wprowadzenie do opery.
Wkracza fanfara, przykuwając uwagę słuchaczy. Dalej rozbrzmiewa promienny słoneczny marsz: „Wczesnym rankiem o świcie myszy myją się”. Finał opery to radosny hymn do wody.
Uczeń czyta na pamięć fragment bajki: „Niech żyje pachnące mydło…”
Prowadzący: Korney Iwanowicz powiedział: „Często miewałem wybuchy radości i zabawy. Idziesz ulicą i bezsensownie cieszysz się wszystkim, co widzisz: tramwajami, wróblami. Gotowy pocałować każdego, kogo spotkasz. Jeden taki dzień Czukowski szczególnie zapamiętał - 29 sierpnia 1923 r.: „Czując się osobą, która może czynić cuda, nie pobiegłem, ale jak na skrzydłach poleciał do naszego mieszkania. Chwyciwszy jakąś zakurzoną kartkę papieru, z trudem znajdując ołówek, zaczął pisać wesoły wiersz o ślubie Mukhiny i poczuł się jak pan młody na tym weselu. W tej opowieści są dwa święta: imieniny i wesele. Z całego serca świętowałem jedno i drugie.”
Chłopaki wystawiają fragment bajki „Fly-sokotuha”.
Prowadzący: Czukowski wspominał: „I pewnego razu natchnienie przyszło do mnie na Kaukazie, podczas kąpieli w morzu. Przepłynąłem dość daleko i nagle pod wpływem słońca, wiatru i fal Morza Czarnego ułożyły się same wersety:
Och, jeśli utonę
Jeśli upadnę...
Natychmiast napisałem dwadzieścia linijek. Ta historia nie miała początku ani końca.
Chłopaki wystawiają fragment bajki „Aibolit”.
Posłuchaj, jak powstała opowieść K.I. Czukowskiego „Żal Fedorina”. Pewnego razu Korney Iwanowicz spędził trzy godziny, rzeźbiąc z dziećmi różne postacie z gliny. Dzieci wytarły ręce o spodnie Korneya Iwanowicza. Droga do domu była długa. Gliniane spodnie były ciężkie i trzeba je było trzymać. Przechodnie patrzyli na niego ze zdziwieniem. Ale Korney Iwanowicz był wesoły, miał inspirację, poezję komponował swobodnie. Tak pojawił się „Żal Fedorina”.
Chłopaki inscenizują fragment bajki „Smutek Fedorina”.
Prowadzący: A teraz zagramy z tobą.
Prezentacja jury, zespołów.
Ogłoszenie zasad gry.
Pytanie zadawane jest jednocześnie dwóm zespołom. Czas na omówienie odpowiedzi wynosi 1 minutę. Jako pierwsza odpowiada drużyna, w której kapitan podniósł sygnał okręgu. Każda poprawna odpowiedź zapewnia drużynie żeton. Zwycięzcą zostanie drużyna z największą liczbą żetonów.
zaokrąglam. „Zapamiętaj historię”
Zapamiętaj, jakimi słowami kończy się wiersz i nazwij bajkę.
1. Leczy małe dzieci, 2. Nagle z bramy -
Leczy ptaki i zwierzęta, Straszny Gigant,
Rudowłosy i wąsaty patrzy przez okulary...(karaluch)
Dobry lekarz...Aibolit) „Karaluch”
„Aibolit”
3 . Jestem Wielką Umywalką 4. Świnie miauczały – miau – miau,
Słynny…( moidodyr) Kocięta...(chrząknął, oink-oink)
Głowica umywalkowa
I dowódca myjki."Dezorientacja".
„Mojdodyr”
5. Łotr w Afryce 6. Ludzie się bawią
W Afryce złoczyńca Mucha bierze ślub
Afryka jest okropna...(Barmaley) Za dziarski, odważny
„Barmaley” Młody ...(komar)
„Lat Tsokotukha”
7. Słońce spacerowało po niebie 8. Nie? Nie! Słowik
I pobiegł za chmurę. Nie śpiewa dla świń
Zając wyjrzał przez okno, zadzwoń - lepiej ...(wrona)
Stał się zającem ... (ciemny). "Telefon"
„Skradzione słońce”
9. A naczynia idą dalej i dalej 10.Dopiero nagle zza krzaka
Idzie przez pola, przez bagna. Z powodu błękitnego lasu
I czajniczek powiedział do żelaza Z odległych pól
Chodzę więcej...(Nie mogę). Przybywa…(wróbel)
„Smutek Fedorino”
"Karaluch"
11. A za nim są ludzie
12. I nie potrzebuję
I śpiewa i krzyczy: Żadnej marmolady, żadnej czekolady
Co za dziwak, szaleniec! Ale tylko małe
Co za nos, co za usta! No cóż, bardzo mały...(dzieci)
A gdzie jest ten... (potwór). „Barmaley”
"Krokodyl"
II runda. "Kto jest kim".
Które postacie należą do tych bajecznych imion?
Aibolit – (lekarz)
Barmaley – (rabuś)
Fedora – (babcia)
Karakula - (rekin)
Moidodyr - (umywalka)
Totoshka, Kokoshka - (krokodyle)
Tsokotuha – (latać)
Barabek - (żarłok)
Czerwony, wąsaty olbrzym - (karaluch)
III runda. „Kosz zagubionych rzeczy”
W koszyku (torbie) mam różne rzeczy. Ktoś je zgubił. Pomóż odnaleźć ich właściciela, przypomnij sobie bajkę i wersety mówiące na ten temat.
I Runda V. „Odgadnij zagadkę”
Prowadzący : K.Iv. Czukowski wyróżniał się pracowitością. Jest wszędzie: w tramwaju, w kolejce po chleb, w poczekalni u dentysty, układał zagadki dla dzieci.
Słuchajcie chłopaki, zagadki
I powiedz mi wskazówki.
Kto pierwszy zgadnie
On także podnosi rękę.
1. Czerwone drzwi w mojej jaskini
Białe zwierzęta siedzą przy drzwiach.
I mięso i chleb - cały mój łup -
Chętnie oddam białym bestiom.(wargi i zęby)
2 . Rośnie do góry nogami
Rośnie nie latem, ale zimą.
Ale słońce to upiecze -
Będzie płakać i umrzeć.(Sopel lodu)
3. Och, nie dotykaj mnie
Spalę to bez ognia!(Pokrzywa)
4 Mędrzec widział w nim mądrego człowieka,
Głupiec jest głupcem, baran jest baranem.
Owca zobaczyła w nim owcę,
I małpa - małpa.
Ale przywieźli do niego Fiedię Baratowa,
I Fedya zobaczył kudłatą dziwkę.(Lustro)
5. Mam dwa konie, dwa konie.
Niosą mnie po wodzie.
A woda jest twarda jak kamień!(Łyżwy)
6. Oto igły i szpilki
Wypełzają spod ławki.
Patrzą na mnie
Chcą mleka.(Jeż)
Prowadzący: Dobra robota, chłopaki, zgadliście wszystkie zagadki!
VI runda. " Odszyfruj imiona postaci z bajek.
Wstaw samogłoski do zaszyfrowanych słów, a otrzymasz imiona postaci z bajek.
BRMLY CKTH
MIDDR FDR
YBLT TRKNSCH
KRKL KRKDL
BRBC GPPPTM
Zreasumowanie. Ceremonia wręczenia nagród zwycięzcy.
Telefon (Zadzwonił mój telefon)
Balon (Niedźwiedzie jechały na rowerze, a za nimi w powietrzu szły komarypiłka)
Mydło (Tutaj mydło podskoczyło)
Spodek (I spodki za nimi)
kalosz (Wyślij mi tuzin nowych kaloszy)
Termometr (I kładzie im termometr)
Sito (Sito przeskakuje przez pola)
Rękawice (A potem zające zawołały: „Czy możesz wysłać rękawiczki?”)
Moneta (Mucha przeleciała przez pole, mucha znalazła pieniądze)
tabliczka czekolady (I daje każdemu porządku tabliczkę czekolady)
Kołnierz (Krokodyl obejrzał się, a Barbosa przełknął, połknął go razem z nimkołnierz)
myjka (I myjka jak kawka, jakby połknęła kawkę)
Prowadzący: Jeszcze wiele razy spotkamy się z twórczością Czukowskiego. Zapoznamy się z jego wspomnieniami pisarza Borysa Żitkowa, z którym uczył się w tej samej klasie, poznamy tłumacza Czukowskiego. Przetłumaczył z angielskiego Przygody barona Munchausena, Przygody Tomka Sawyera, Przygody Huckleberry Finna, Mała szmata, Książę i żebrak, Rikki-Tiki-Tavi i wiele innych.
Pokaz książek.
Prowadzący: Kiedyś Korney Iwanowicz Czukowski nagrał liryczne wyznanie:
Nigdy nie wiedziałem, że bycie starym człowiekiem sprawia tyle radości
Niezależnie od dnia - moje myśli są milsze i jaśniejsze.
W pobliżu drogiego Puszkina, tutaj, na jesiennym Twersku,
Z pożegnalną chciwością długo patrzę na dzieci.
I. zmęczony, stary, bawi mnie
Ich niekończące się bieganie i zamieszanie.
Tak, dlaczego mielibyśmy żyć na tej planecie,
W cyklu krwawych wieków,
Jeśli nie dla nich, to nie dla nich
Wielkookie, dźwięczne dzieci...
Prowadzący: W ten sposób dziadek Czukowski pozostaje w pamięci pokoleń. Irakli Andronikov napisał: „Talent Czukowskiego jest niewyczerpany, inteligentny, błyskotliwy, wesoły, świąteczny. Do końca życia nie rozstawaj się z takim pisarzem.”
Wypoczynek na podstawie twórczości K. I. Czukowskiego.
(grupa środkowa)
Cele : aktywizacja wiedzy o twórczości K.I. Czukowskiego, popraw mowę, umiejętności społeczne i komunikacyjne,
rozwijać zainteresowanie czytelnika, rozwijać uwagę, pamięć,
prace wstępne : obejrzenie prezentacji na temat biografii i twórczości K. I. Czukowskiego, przeczytanie dzieł K. I. Czukowskiego, a następnie budowa cudownego drzewa z liśćmi - obraz okładek czytanych książek. Przygotowanie wystawy książek, ilustracji, wspólne oglądanie kreskówek opartych na twórczości Czukowskiego wraz z rodzicami, zapamiętywanie zagadek i wierszy, inscenizacja fragmentów bajek „Aibolit”, „Telefon”.
Sprzęt. Portret K.I. Czukowski, wystawa książek; cudowne drzewo, na którym „rosną” obrazy – okładki książek K. I. Czukowskiego i kartki papieru z zadaniami; przedmioty z bajek (termometr, bandaż, słoiki medyczne, stetoskop, strzykawka, mydło, ręcznik, szczoteczka do zębów, pasta do zębów, grzebień, myjka, filcowe słońce, balon, samowar, telefon), kostiumy kota i myszy do spektakli, nagrania audio.
Nauczyciel czyta fragment:
Jak cud u naszych bram – rośnie drzewo.
Cudowne drzewo rośnie cudownie.
Nie ma na nim liścia.
Nie ma na nim kwiatka.
A pończochy i buty są jak jabłka.
Kto napisał te wiersze? (K. I. Czukowski)
Spójrz, a na naszym cudownym drzewie są zdjęcia przedstawiające okładki książek Korneya Iwanowicza Czukowskiego, które czytaliśmy. Na początku było niewiele zdjęć, ale teraz rosną na prawie każdej gałęzi. Rzućmy okiem na te książki. (Książki z imionami dla dzieci).
Spójrzcie, na drzewie pojawiły się zupełnie inne liście z napisami. Teraz zdejmijmy największy arkusz i zobaczmy, co jest tam napisane. Chłopaki, oferujemy ciekawe, zabawne konkursy i zadania. Następnie przed każdym zadaniem nauczyciel odrywa kartkę i czyta zadanie.
1. Odgadnij bajkę.
Nauczyciel czyta fragment, dzieci ustalają, z jakiej bajki pochodzi i nazywają ją.
1. Niedźwiedzie jeździły na rowerze.
A za nimi jest kot tyłem.
A za nim komary
Na balonie („Karaluch”)
2. Nagle z sypialni mojej matki
Z łukowatymi nogami i kulawy
Skończyła się umywalka
I kręci głową („Moydodyr”).
3. Nagle skądś szakal
Jeździł na klaczy.
Oto telegram od hipopotama („Aibolit”).
4. Kocięta miauczały:
„Jesteśmy zmęczeni miauczeniem.
Jak chrząkanie prosiąt. ("Dezorientacja").
5. Przybiegły karaluchy,
Wszystkie szklanki były pijane.
A owady to trzy filiżanki
Z mlekiem i preclem („Fly - Tsokotuha”)
6. A potem zające zawołały:
Czy możesz wysłać rękawiczki?
A potem małpy zawołały:
Proszę o przysyłanie książek. ("Telefon")
7. O wy, moje biedne sieroty,
Żelazka i patelnie są moje!
Idziesz, nieumyty, do domu.
Obmyję cię wodą. („Smutek Fedorino”).
2. „Uważny czytelnik”. Nauczyciel prosi dzieci, aby zapamiętały:
1. Jak mają na imię dzieci Krokodyla? (Totosha i Kokosha).
2. Jak mają na imię chłopiec i dziewczynka z bajki „Barmaley”? (Tania i Wania)
3. Kto pomógł Aibolitowi przedostać się do Afryki? (Wilki, wieloryby, orły)
4. O co prosiły zające w bajce „Telefon”? (Rękawice)
5. O co poprosiły czaple „Telefon”? (Krople.)
6. Na czym jeździły komary w bajce „Karaluch”? (W balonie).
3. „Tłumacze”. W twórczości K.I. Czukowskiego, są ciekawe słowa. Zadanie: Wyjaśnij, co one oznaczają.
Gryzmolić(rekin).
Limpopo(rzeka w Afryce).
Angina, szkarlatyna, cholera i zapalenie oskrzeli(choroby).
Ajerkoniak(lek stosowany przez Aibolit).
Barabeka(osoba, która dużo jadła).
mausi(mysz).
Kotausi(kot).
Glazausiego(oczy).
Zubausi(zęby).
4. Zawody Aibolit . Dzieci proszone są o zabandażowanie stopy króliczka. Wybrano dwójkę dzieci. Założyli biały płaszcz i kapelusz. Otrzymują bandaż. Na polecenie, w rytm muzyki, zaczynają bandażować. Oceniana jest szybkość i poprawność. Dzieci lub miękkie zabawki pełnią rolę króliczków.
5. „Śmieszne pająki”. Dzieci dzielą się na dwie drużyny. Jest to sztafeta z ruchem rąk i nóg.
6. Złoczyńcy są zwycięzcami . W bajkach Czukowskiego są postacie - złoczyńcy, z którymi walczą inni bohaterowie i pokonują ich. Nauczyciel czyta fragment o złoczyńcy, dzieci ustalają, o kim są te słowa, z jakiej bajki pochodzą i kto pokonał złoczyńcę. Nauczyciel czyta wiersze jako potwierdzenie.
złoczyńcy | Zwycięzcy |
1. Zwierzęta drżały, Popadli w omdlenie. Wilki ze strachu Zjedli się nawzajem. Bestie poddane wąsatym. (Karaluch) Bajka „Karaluch”. | Wróbel. Wziął i dziobał olbrzyma. Tutaj nie ma karalucha. |
2. Chce zabić biednych. Zniszcz Tsokotukhę. (Pająk) Bajka „Fly - Tsokotuha” | Komarika. Leci do pająka. Wyjmuje szablę I jest w pełnym galopie Odcina mu głowę. |
3. Słońce na niebie połknęło. (Krokodyl). Bajka „Skradzione słońce”. | Niedźwiedź Już go zmiażdżył I złamał to. Służyć tutaj Nasze Słońce! |
I nie potrzebuję Żadnej czekolady Ale tylko małe Tak, bardzo małe dzieci. (Barmaley) Bajka „Barmaley”. | Krokodyl. Odwrócił się, uśmiechnął Krokodyl się roześmiał. A złoczyńca jest jak mucha Jak połknięcie muchy |
Brali zapałki. Błękitne morze było oświetlone. (kurki). Bajka „Zamieszanie”. | Motyl. Nadchodzi motyl. Pomachała skrzydłami. Morze zaczęło blaknąć I wyszło. |
7. Pomóż Moidodyrowi . Dyskusja „Czy Moidodyr jest złoczyńcą czy nie?”
8. „Zagadki Moidodyr. „Pomocny - szkodliwy”. Nauczyciel wywołuje akcję. Jeśli dzieci uznają to działanie za przydatne, klaszczą; jeśli jest to szkodliwe, tupią nogami.
Umyj ręce mydłem.
Umyj zęby.
Jeść brudnymi rękami.
Uczesz swoje włosy.
Starannie składaj ubrania.
Myj twarz rano i wieczorem.
8. „Zamieszanie”. Pedagog. „Chłopaki, Barmaley pomieszał wszystkie przedmioty z bajek. Pomóż mi zrozumieć. Zbierz walizkę dla Aibolita, umywalkę z akcesoriami dla Moidodyra.
Na stole leżą przedmioty, o których mowa w bajkach (termometr z zestawu do gier, bandaż, stetoskop, strzykawka, mydło, ręcznik, szczoteczka do zębów, grzebień, myjka, słońce, samowar, balon, telefon). Wybrano dwójkę dzieci. Są proszeni o wybranie przedmiotów. Jedno dziecko wybiera Aibolita, drugie – Moidodyra.
9. Z jakich bajek pochodzą pozostałe przedmioty? Na stole pozostało kilka rzeczy. Nauczyciel wskazuje temat – dzieci wymieniają bajkę, w której jest ona wypowiedziana.
Słońce jest skradzionym słońcem.
Balon - „Karaluch”.
Samowar – „Fly – Tsokotuha”.
Telefon - Telefon.
Wychowawca: „Korney Iwanowicz Czukowski bardzo dobrze znał angielski i przetłumaczył angielskie piosenki, które naprawdę lubił, na rosyjski. Jakie piosenki czytaliśmy? „.
10. Dramatyzacja angielskiej piosenki „Kotausi and Mausi” .
11. Zagadki dziadka Korneya. Korney Iwanowicz nie tylko pisał wiersze i bajki, ale także komponował zagadki dla dzieci. Przygotowane dzieci układają zagadki.
1. Och, nie dotykaj mnie.
Spłonę bez ognia (Pokrzywa)
2. Rośnie do góry nogami.
Rośnie nie latem, ale zimą.
Ale słońce to upiecze
Będzie płakać i umrzeć. (Sopel lodu)
3. Oto igły i szpilki
Wypełzają spod ławki.
Patrzą na mnie
Chcą mleka. (Jeż)
4. Idę - nie wędruję po lasach,
I wąsy i włosy.
A moje zęby są dłuższe
Niż wilki i niedźwiedzie. (Przegrzebek).
Wychowawca: „Korney Chukovsky przypomniał sobie, że w jednej ze swoich bajek bohaterka świętuje swoje imieniny i ślub. Jak nazywa się ta bajka? („Lat Tsokotukha”).
Radujmy się Mukhą – Tsokotukha i tańczmy razem.
Taniec do wesołej muzyki lub okrągłego tańca „Bochenek”.
Wniosek. Pedagog: « Dziś kończy się nasze spotkanie z bohaterami dzieł K. I. Czukowskiego, ale będziemy o nich czytać nie raz, a gdy dorośniemy, poznamy nowe fascynujące historie o Tomku Sawyerze, baronie Munchausenie, Kubie Pogromcy Olbrzymów, Robinsona Crusoe. Wszystkie te dzieła zostały przetłumaczone przez Korneya Iwanowicza Czukowskiego.
Cele:
- Zapoznanie się z biografią K. I. Czukowskiego.
- Zwiększanie zainteresowania beletrystyką, twórczością pisarzy dziecięcych.
Dekoracje:
- portret pisarza K. I. Czukowskiego (1882-1969)
- plakaty z napisem:
- „Talent K. I. Czukowskiego jest niewyczerpany, mądry, błyskotliwy, wesoły, świąteczny” I. Andronikov.
„Jeśli poezji nie da się śpiewać ani tańczyć, nigdy nie rozświetli ona młodych serc” – argumentował Czukowski.
- „Cudowne drzewo”, ozdobione rzeczami z dzieł K. I. Czukowskiego
- Wystawa książek K. I. Czukowskiego.
prace wstępne:
- Czytanie książek K. Czukowskiego.
- Wykonanie kącika z krzyżówką i pytaniami quizowymi opartymi na twórczości K. Czukowskiego.
Pobierać:
Zapowiedź:
(31.03.1882 – 28.10.1969)
Podróżuj przez bajki Czukowskiego
Cele:
- Zapoznanie się z biografią K. I. Czukowskiego.
- Zwiększanie zainteresowania beletrystyką, twórczością pisarzy dziecięcych.
Dekoracje:
- portret pisarza K. I. Czukowskiego (1882-1969)
- plakaty z napisem:
- „Talent K. I. Czukowskiego jest niewyczerpany, mądry, błyskotliwy, wesoły, świąteczny” I. Andronikov.
„Jeśli poezji nie da się śpiewać ani tańczyć, nigdy nie rozświetli ona młodych serc” – argumentował Czukowski.
- „Cudowne drzewo”, ozdobione rzeczami z dzieł K. I. Czukowskiego
- Wystawa książek K. I. Czukowskiego.
prace wstępne:
- Czytanie książek K. Czukowskiego.
- Wykonanie kącika z krzyżówką i pytaniami quizowymi opartymi na twórczości K. Czukowskiego.
Wedy: Dzień dobry chłopaki! Dziś niezwykły dzień - świętujemy imieniny Knizhkiny, a także:
Reb: Dziś obchodzimy rocznicę
Ten, którego lira
Zaśpiewałem głośno „Moydodyra”
I tę rocznicę będziemy świętować razem z nami
I Aibolit, i Barmaley,
I bardzo żywiołowa starsza kobieta
I nasza „Fly-sokotuha”
Myślę, że wszyscy rozumiecie, czyje święto dzisiaj obchodzimy. Prawidłowy:Korney Iwanowicz Czukowski!W tym roku skończyłby 130 lat. Onurodził się w Petersburgu 31 marca 1882 r.
Korney Iwanowicz Czukowski - to jego pseudonim literacki, och, jego prawdziwe imięKornejczukow Nikołaj Wasiljewicz.Kiedy chłopiec miał 3 lata, jego ojciec, student z Petersburga, opuścił rodzinę, a matka z dwójką dzieci została zmuszona do przeniesienia się do Nikołajewa, a następnie do Odessy. Gdzie spędził swoje dzieciństwo i młodość.
Od dzieciństwa Korney Iwanowicz był uzależniony od czytania, od najmłodszych lat zaczął pisać wiersze i wiersze.
Z V klasy gimnazjum został wydalony dekretem o zwolnieniu z gimnazjum dzieci „niskiego” pochodzenia, tj. od dzieci z biednych rodzin.
Od młodości Korney Iwanowicz prowadził życie zawodowe, dużo czytał, samoukiem języka angielskiego i francuskiego, samodzielnie ukończył gimnazjum, zdał egzaminy i otrzymał świadectwo dojrzałości.
Z zawodu Korney Iwanowicz jest krytykiem literackim, autorem artykułów krytycznych o literaturze, poetą, pamiętnikarzem, tłumaczem i gawędziarzem.
Jego działalność literacka rozpoczęła się w wieku 19 lat (1901) w gazecie „Wiadomości Odessy” ukazał się pierwszy artykuł „Korzenie Czukowskiego” pod tytułem „W kwestii wiecznie młodej”. Następnie pisano artykuły i felietony na różne tematy.
K. Czukowski został poetą i gawędziarzem dziecięcym przez przypadek. I wyszło tak. Jego mały synek zachorował. K. Czukowski wiózł go do pociągu. Chłopiec był kapryśny, jęczał, płakał. Aby go jakoś zabawić, ojciec w rytm dźwięku kół zaczął układać dla niego bajkę:
Mieszkał krokodyl.
Chodził po ulicach
Palić papierosy!
mówił po turecku,
Krokodyl, krokodyl Krokodylowicz
Chłopiec przestał płakać i zasnął. Minęły 2-3 dni, syn wyzdrowiał, a potem
Okazało się, że zapamiętał tę historię na pamięć. Tak narodził się Krokodyl.
Ta historia była pierwsza.
W latach 50. Korney Iwanowicz i jego żona Maria Borysowna przeprowadzili się z Moskwy do letniej wioski Peredelkino pod Moskwą.. Wśród brzóz i sosen, w małym wiejskim domu przez wiele lat mieszkał wysoki siwowłosy mężczyzna, którego znały i kochały nie tylko dzieci ze wsi, ale także mali mieszkańcy Moskwy. To on wymyślił wiele postaci z bajek: Muhu-Tsokotukha, Barmaleya, Moidodyr.
Reb: Otwórzmy nasze ulubione książki
I znowu, przejdźmy od strony do strony:
Zawsze miło jest być ze swoją ulubioną postacią.
Spotkaj się ponownie, wzmocnij przyjaciół:
Wedy: Chłopaki, pójdziemy teraz do biblioteki, ale nie tej zwykłej, ale tej bajecznej. Wszystkie książki K.I. Czukowski. A oto bibliotekarz.
Tak, to stara mądra sowa! Zna wszystkie bajki świata i odpowie na każde Twoje pytanie.
Brzmi muzyka. Przy stoliku „w bibliotece” siedzi „Mądra Sowa”. Telefon dzwoni.
Sowa: Kto mówi? Słoń? Gdzie? Z wielbłąda? Czego potrzebujesz? Czekolada? Znowu źle? Zadzwoń pod numer 125! A to jest biblioteka!
Znowu dzwoni dzwonek.
Sowa: Kto mówi? (słucha i zwraca się do dzieci)
To takie śmieci
Cały dzień.
Ding - di - lenistwo, ding - di - lenistwo, ding - di - lenistwo.
Sowa (tajemnicza): I chcę wam powiedzieć, że w tym kraju żyją bajki Korneya Czukowskiego.
A drzwi do tej bajkowej krainy kryją się za tą magiczną wystawą książek. Czy jesteś gotowy stawić czoła bajce?
Dzieci: Tak!
Reb: Zapukamy do bajki,
Spotkamy w nim wiele cudów,
Chodząc w bajkowej fikcji,
I jest w tym mnóstwo magii.
Brzmi muzyka.
Wtorek: Chłopaki, spójrzcie, a przy samej bramie rośnie Cudowne Drzewo.
Werset: „Cudowne drzewo” (czytane przez dzieci w klasie 2)
Wedy: Chłopaki, kto zna wiersz Korneya Czukowskiego, który napisał dla swojej córki, i nazywa się: „Co zrobiła Mura, kiedy przeczytali jej bajkę„ Cudowne drzewo ”?
Wychodzi dziewczyna z konewką w dłoni, zdejmuje but ze stopy i zaczyna jakby go podlewać, czytając wiersz:
Moura zdjęła but,
Pochowany w ogrodzie
„Dorośnij, mój bucie,
Rosnij mały.
Już, jak mój but
Naleję wody
I drzewo będzie rosło
Cudowne drzewo.
Będą sandały
Biegnij do cudownego drzewa
I rumiane buty
Zerwać z cudownego drzewa,
Mówiąc: „O tak
Murochka,
Hej, mądry”.
Wedy: Chłopaki, teraz spróbujemy również zdjąć buty z drzewa i zobaczyć, co tam wyrosło?
Kartkówka: Zagadki Korneya Iwanowicza Czukowskiego
Dzieci na zmianę zdejmują „buty” z drzewa i czytają zapisane na nich zagadki.
wspaniały dom
Był biały dom
wspaniały dom,
I coś w nim kliknęło.
I rozbił się i stamtąd
Skończył się żywy cud -
tak ciepło, tak
Puszyste i złociste. …………….(Jajko i kurczak)
Wspaniała lokomotywa
Lokomotywa
Bez kół!
Cóż za cud - lokomotywa parowa!
Czy on nie postradał zmysłów?
Pojechałem prosto do morza! …………………(Parowiec)
Cudowna jaskinia
czerwone drzwi
W mojej jaskini
białe bestie
Siedzą pod drzwiami.
I mięso i chleb - wszystko
Moja ofiara -
Jestem szczęśliwy, że jestem biały
Daję zwierzętom. ……………
…………. (Usta i zęby)
Dlaczego?
Mędrzec dostrzegł w nim mędrca,
Głupiec - głupiec
baran - baran,
Owca zobaczyła w nim owcę,
I małpa - małpa.
Ale go przywieźli
Fiedia Baratow,
I Fedya zobaczył dziwkę
Łochmatowa. …………………(Lustro)
zębata zagadka
Idę - nie błąkam się po lesie,
I w wąsach, we włosach,
A moje zęby są dłuższe
Niż wilki i niedźwiedzie. …………………(Grzebień)
Cudowne konie
Mam dwa konie
dwa konie,
Niosą mnie po wodzie.
A woda jest twarda
Jak kamień! …………………(łyżwy i lód)
Uważaj
Och, nie dotykaj mnie
Spalę to bez ognia! ……………(Pokrzywa)
Wedy: proponuję przypomnijmy sobie inny wiersz Korneya Iwanowicza o Murochce. Wszyscy chłopaki nam w tym pomogą.(Dzieci wstają i pokazują działania Murochki ruchami rąk i nóg)
Dali Murochce notatnik,
Moore zaczął rysować.
To jest futrzana choinka,
To jest rogata koza
To wujek z brodą,
To jest dom z kominem.
Dobrze co to jest?
niezrozumiałe, dziwne
Z 10 nogami
Z 10 rogami.
To jest Byaka – Gryzący Zbój.
Sam sobie to wybiłem z głowy.
Dlaczego zostawiłeś swój notatnik
Przestałeś rysować?
– Boję się jej.
Słychać hałas, dzwonienie.
Wedy: A co to za hałas? Dla Tarary?
Czy nie powinniśmy się szybko ukryć?
Brudne się skończyły.
Scena „Moidodyr”
Brudny: (podnosi ręce)
Koc uciekł
Prześcieradło odleciało
I poduszkę jak żaba
Uciekł ode mnie.
(podbiega do stołu, na nim stoi świeca i księga przywiązana do nitki, pociągają za nitkę i zdejmują)
Jestem za świecą
Świeca w piekarniku
Jestem za książką
Ta - biegnij
I w skoku
Pod łóżkiem.
Wedy (reb): Co to jest?
Co się stało?
Dlaczego wszystko jest wokół
kręciło się, kręciło
I rzuciłeś się za kierownicą?
(Pojawia się pralka, brudna kobieta ucieka ze strachu)
Wedy (reb): Nagle z sypialni mojej matki,
Z łukowatymi nogami i kulawy
Skończyła się umywalka
I kręci głową.
Umywalka: Och, jesteś brzydka,
Och, ty brudny
Nieumyta świnia!
Ty czarny kominiarzu
Kochaj siebie:
Masz wosk na szyi
Masz plamę pod nosem
Masz takie ręce
Że nawet spodnie uciekły, nawet spodnie,
Uciekli od ciebie.
Wedy: Co za wstyd i hańba! Czy dobrze jest być brudnym?
Moidodyr: Jestem wielką umywalką
Słynny Moidodyr
Głowica umywalkowa
I dowódca myjki.
Po prostu tupię nogą
Do tego pokoju w tłumie
Umywalki przylecą
I wycie i wycie
A ty zagadką
Niemytym zostanie podane:
Wedy (reb): Uderzył w miedzianą umywalkę
I zawołał:
Moidodyr: „KARABARY!”
Brudny : (ucieka i słychać) Och, och, och!
1 myjka: Mój, mój kominiarz
Czysto, czysto! Czysto, czysto!
2 myjki: Będzie, będzie kominiarzem
Czysty! Czysty! Czysty! Czysty!
(Brudne wychodzi czyste i schludne, suszy się ręcznikiem)
Brudny : Mydło, mydło, mydło, mydło
Myte bez końca
Zmyte, wosk i atrament
Z nieumytej twarzy!
Moidodyr: (taniec, głaszcząc ją po głowie)
Teraz cię kocham
Teraz Cię chwalę!
Wreszcie - potem ty, Brudny,
Moidodyr zadowolony!
Chistyulya: Niech żyje pachnące mydło
I pachnący ręcznik
I proszek do zębów
I gruby przegrzebek!
Wszyscy uczestnicy: Muszę, muszę się umyć
Ranki i wieczory
A nie czyścić kominiarzy -
Wstyd i hańba! Wstyd i hańba!
Wedy: Chłopaki, odgadnijcie zagadkę. Kto to jest?
Uzdrawia małe dzieci
Leczy ptaki i zwierzęta
Patrząc przez okulary
Dobry lekarz... (Aibolit)
A oto Aibolit, siedzi pod drzewem.
Scena „Aibolit”
Wedy: I Lisa przybyła do Aibolit:
Lis: Och, ukąsiła mnie osa!
Wedy: I Barbos przybył do Aibolit:
pies podwórzowy: Kurczak ugryzł mnie w nos.
Wedy: A Zając przybiegł i krzyknął:
Królik: Aj! Aj! Mój króliczek został potrącony przez tramwaj!
Pobiegł ścieżką
I obcięto mu nogi
A teraz jest chory i świątynny,
Mój mały zając!
Wedy: A Aibolit powiedział:
Aibolit: Bez problemu! Daj to tutaj!
Uszyję mu nowe nóżki,
Znów pobiegnie ścieżką.
Wedy: I przynieśli mu króliczka,
Taki chory, kulawy,
A lekarz przyszył mu nogi,
I zając znów skacze.
A wraz z nim zając-matka
Poszedłem też potańczyć
A ona śmieje się i krzyczy:
Królik: Cóż, dziękuję Aibolit!
Rozbrzmiewa muzyka i wszystkie „zwierzęta” tańczą, a wraz z nimi wszystkie dzieci.
Brzmi jak muzyka z kreskówki „Muzycy z Bremy”
Wychodzi Barmaley i „zwierzęta” przestraszone skupiają się razem.
Scena na podstawie bajki „Barmaley”
Barmaley: Małe dziecko
Nie ma mowy
Nie jedź do Afryki
Spaceruj po Afryce!
Rekiny w Afryce
Goryle w Afryce
W Afryce duży
Wściekłe krokodyle
Ugryzą cię
Bij i obrażaj -
Nie idźcie, dzieci, na spacer po Afryce!
Jestem Krwiożerczy. Jestem bezlitosny, jestem złym rabusiem Barmaleyem! I nie potrzebuję marmolady ani czekolady, tylko małe, tak, bardzo małe dzieci!
Wedy: Chłopaki! Czy boisz się Barmaley?
Chłopaki: NIE!
Wedy: Nasi ludzie się Was nie boją! Tak, i nie przyszli do Was sami, ale z baśniowymi bohaterami.
Barmaley: Karabas! Karabas! Zjem teraz lunch!
Wedy: Obywatel! Bądź cicho. Mimo to nikt się nie boi. Powiedz lepiej
Czy znasz wiersze Korneya Iwanowicza Czukowskiego?
Barmaley: Uwielbiam wiersze Czukowskiego, ale jeden wiersz przyprawia mnie o mętlik w głowie. Z jakiegoś powodu ma:
Ryby idą przez pole,
Ropuchy latają po niebie:
Wedy: Wszystko jasne! Czukowski był osobą wesołą i psotną. Dlatego napisałem wiersz pt"Dezorientacja". A chłopaki pomogą nam zrozumieć to zamieszanie. Czy to prawda? Czego nie rozumiesz Barmaley?
Barmaley: Świnie miauczały: Miau, miau.
Dzieci: Koty!
Barmaley: Kocięta chrząkały: oink, oink, oink
Dzieci: Świnie
Barmaley: Kaczki zarechotały: qua qua, qua?
Dzieci: Żaby!
Barmaley: Kury kwakały: kwa, kwa, kwa?
Dzieci: Kaczki!
Barmaley: Przybiegł niedźwiedź i zawołajmy: Kukułka?
Dzieci: Kogut!
Barmaley: Dzięki chłopaki! Pomógł mi to rozgryźć.
Wedy: Przyszła wiosna, słońce się rozgrzało, ożyło i wyszło ze swojej kryjówki
Mucha to brzęczący, złocisty brzuch.
Reb: Mucha przeleciała przez pole,
Mucha znalazła pieniądze.
Mucha poleciała na rynek
I kupiłem samowar.
Rozbrzmiewa muzyka, mucha tańczy z samowarem w rękach.
Lataj Tsokotukhą: Odwiedzić
Dam ci herbatę!
Wedy: Słuchajcie, kto jeszcze do nas przyjdzie?
Scena na podstawie dzieła „Żal Fedorino”
Brzmi muzyka. Wyjście Fedory
Fedora: Sito przeskakuje przez pola
I koryto na łąkach
Och och! Wróć do domu
(podnosi sito, rondelek)
Reb: Przy stole siedziała kobieta,
Tak, stół jest za bramą
Baba gotował kapuśniak,
Tak, patelnia, idź zobacz!
Zniknęły filiżanki i szklanki
Zostały tylko karaluchy!
Fedora: Och, biada mi, biada!
Co powinienem zrobić?
Dzieci: Brudne karaluchy do wyciągnięcia
Prusacy i pająki do zamiatania!
Fedora bierze miotłę i zamiata.
Reb: A miotła - ta miotła jest wesoła
Tańczył, grał, zamiatał,
Nie zostawiła ani kropelki kurzu w Fedorze.
Wypuściła karaluchy za bramę.
Fedora: Dziękuję wszystkim za rady.
Oto, co chcę powiedzieć, po drodze znalazłem torbę z rzeczami, ale rzeczy w niej nie są moje.Pomóż odnaleźć ich właściciela
Wedy: Pomożecie mi odłożyć rzeczy na swoje miejsce?
Potrzebować pamiętajcie bajkę i wersety mówiące na ten temat.
Gra: „Torba zagubionych rzeczy”
- Telefon ( Zadzwonił mój telefon)
- Balon (Na rowerze pojechały niedźwiedzie... a za nimi komary w balonie)
- Mydło ( Oto mydło)
- Spodek (i spodki za nimi)
- Galosza ( Przyślij mi tuzin nowych kaloszy)
- Termometr ( I kładzie na nich termometr)
- Sito ( Sito przeskakuje przez pola)
- Rękawice ( A potem zające zawołały: „Czy możesz wysłać rękawiczki?”)
- Moneta ( Mucha przeleciała przez pole, mucha znalazła pieniądze)
- Czekolada ( Czekolada. W ten sposób nie może zjeść pięciu czy sześciu funtów)
- Kołnierz ( Krokodyl obejrzał się, a Barbosa przełknął, połknął go wraz z obrożą)
- Myjka ( I myjka jak kawka, jak połknięta kawka)
Wedy: To wszystko podarujemy naszej mądrej Sowie – bibliotekarce, a ona przywróci je bajkom.
Wedy: I nadeszła nasza podróż z tobą O do końca. Ty i ja pamiętaliśmy wiele bajek napisanych przez Korneya Iwanowicza Czukowskiego.
Reb: O karaluchu i krokodylu,
O Aibolicie i Moidodyrze,
O Barmaley w bajecznym morzu,
O telefonie i żałobie Fedorino.
W bibliotece dla dzieci można spotkać wszystkich bohaterów bajek tego pisarza dla dzieci.
Reb: Dobre książki napisał dziadek Korney -
Wychowywał dorosłych i dzieci,
Będą nasze wnuki i dzieci
Te historie czyta się z przyjemnością.
Wedy: Chłopaki, prawie wszyscy wzięliście udział w odgadywaniu krzyżówki i quizie opartym na dziełach Korneya Czukowskiego, a teraz podsumujemy. Zwycięzcy proszeni są o przybycie po nagrody. I tak, jesteś zaproszony…………….. (nagradzanie dzieci, które poprawnie odpowiedziały na pytania krzyżówki)
Wedy: Nasze wakacje poświęciliśmy rocznicowym urodzinom Korneya Iwanowicza Czukowskiego. To już koniec, ale zawsze powinieneś przyjaźnić się z książką.
Dziewczyny i chłopcy
Zawsze czytaj książki
Zawsze kochaj książki
Dziewczyny i chłopcy!
Cele:
- zapoznanie z życiem i twórczością pisarza dziecięcego Korneya Iwanowicza Czukowskiego, uogólnienie wiedzy o twórczości pisarza;
- rozwijać uwagę, pamięć, umiejętność ekspresyjnego czytania wierszy, analizować bajki, rozwijać zdolności twórcze uczniów;
- kultywować uczucia estetyczne, dyscyplinę, kulturę komunikacji.
Postęp wydarzenia
(grupa dzieci czyta wiersze)
Zaraz zaczynają się wakacje
W szkole czytamy dużo książek -
Dahl, Żukowski, Fet, Tołstoj,
Bianki, Charuszyn, Charms, Kryłow.
Opowieści, bajki, opowiadania, wiersze -
Wszyscy to czytaliśmy w szkole.
Kiedy byliśmy dziećmi, nie umieliśmy czytać.
I molestował tatę i mamę.
Przez cały dzień słuchaliśmy opowieści.
Bajek było niezliczona ilość;
O karaluchu i krokodylu,
O Aibolicie i Moidodyrze,
Mama i tata nam powiedzieli
Znali tych bohaterów od dawna.
Babcie czytały im bajki w dzieciństwie -
To od nich nauczyli się tych bohaterów.
Długo niepokoiliśmy babcie -
Skąd oni wzięli te historie?
O karaluchu i krokodylu
O Aibolicie i Moidodyrze,
O Barmaley w bajecznym morzu,
O telefonie i żałobie Fedorino.
Babcie nam mówiły -
Czytali te historie w książkach.
Te małe książeczki zostały napisane przez dziadka Korneya -
Gawędziarz, krytyk, poeta, czarownik.
Żal nam było dziadka Korneya -
W dzieciństwie nie znał Barmaleya.
Ile stracił w swoim życiu?
Że tych bajek w dzieciństwie nie znałem.
O karaluchu i krokodylu,
O Aibolicie i Moidodyrze.
O Barmaley w bajecznym morzu,
O smutku Telefonu i Fedorino.
Od nich wszyscy stopniowo się uczyliśmy
Aby przyjaciele przyszli na ratunek,
Współczuć i kochać zwierzęta,
Aby się nie przechwalać i nie być przebiegłym,
Aby nie popijać za nas smutku Fedorino -
Konieczne jest utrzymanie porządku w domu;
Aby nie dostać się na lunch z Barmaleyem -
Trzeba posłuchać kogoś mądrzejszego.
Dziadek Korney napisał dobre książki.
Wychowywał dorosłych i dzieci.
Będą nasze wnuki i dzieci
Te historie czyta się z przyjemnością.
Prowadzący: A więc nasi drodzy goście!
Jak już zrozumiałeś, dzisiaj porozmawiamy o Korneyu Iwanowiczu Czukowskim. Wszyscy o nim wiedzą od dzieciństwa. Najpierw czytane są nam jego dzieła, potem my je czytamy. Wszyscy o nim wiedzą od dzieciństwa. Najpierw czyta się nam jego dzieła, potem czytamy naszym dzieciom, potem wnukom, potem prawnukom i tak dalej. Przypomnijmy sobie dziś wspólnie K.I. Czukowskiego i jego wspaniałe książki.
1 uczeń: Korney Iwanowicz zawsze był pogodną i wesołą osobą. Nawet urodził się 1 kwietnia. A pierwszy kwietnia, jak wiadomo, uważany jest za dzień żartów, zabawy i śmiechu. Był 1 kwietnia 1882 roku. Przez całe życie wokół niego dźwięczna mowa dziecka nie ucichła ani na chwilę. „Słodka, dziecinna mowa. Nigdy mi się to nie znudzi!” – napisał K.I. Czukowski.
2 uczeń: Napisał książkę „Od 2 do 5 lat” i zadedykował ją dzieciom. Oto fragmenty z niego
- Kiedy Lyalya miała 2,5 roku, jakiś nieznajomy zapytał ją: „Czy chcesz być moją córką?” Odpowiedziała majestatycznie: „Jestem imieniem mojej matki i to raczej przezwisko”.
I pewnego dnia, spacerując brzegiem morza, po raz pierwszy w życiu dostrzegła w oddali parowiec i krzyknęła: „Mamo, mamo, silnik się kąpie!”
Tak, miło jest dowiedzieć się od dzieci, że łysy mężczyzna ma bosą głowę, że w ustach jest przeciąg z ciastek miętowych, że mąż ważki jest ważką.
Czukowski był bardzo rozbawiony wypowiedziami dzieci:
- Tato, spójrz, jak marszczą się twoje spodnie!
- Nasza babcia zabijała gęsi zimą, żeby się nie przeziębiły.
- Dawno, dawno temu żył pasterz, nazywał się Makar. I miał córkę Macarona.
- No cóż, Nyura, wystarczy, nie płacz!
- Nie płaczę za tobą, ale za ciocią Simą!
Prowadzący: To wspaniale! Czy to prawda? Nie mniej radości przynoszą nam wiersze K.I. Czukowski. Przypomnijmy je sobie teraz. Pomogą nam w tym mali goście.
Bebeka
Wziąłem jagnięcinę
ołówek,
Wziąłem i napisałem:
„Jestem Bebeka,
Jestem Memeką
Jestem niedźwiedziem
Gored!”
Zwierzęta się przestraszyły
Uciekli ze strachu.
I żaba nad bagnem
Nalewa, śmieje się:
„To bardzo dobrze, chłopaki!”Prosiątko
pasiaste kocięta
Czołgają się, piszczą.
Kocha, kocha naszego Tatę
Małe kocięta.
Ale najsłodsza Tatenka
To nie jest kotek w paski
Nie kaczka
Nie laska
I świnia z zadartym nosem.wieprzowy
Jak maszyna do pisania
Dwie ładne świnki:
Tuki-tuki-tuki-tuki!
Tuki-tuki-tuki-tuki!
I pukają
I chrząkają:
Grunt-chrząk-chrząk-chrząk!
Grunt-chrząk-chrząk-chrząk!Słoń czyta
Słoń miał żonę
Matrena Iwanowna.
I pomyślała
Czytać książkę.
Ale przeczytaj, mruknąłem,
Szepnęła, szepnęła:
„Tatalata, matala” –
Nic nie demontuj!Fedotka
Biedna Fedotka, sierota.
Nieszczęsna Fedotka płacze:
On nie ma nikogo
Kto by się nad nim zlitował.
Tylko mama, tak wujek, tak ciocia,
Tylko tata, dziadek i babcia.Kanapka
Jak u nas przy bramie
Nad górą
Dawno, dawno temu była kanapka
Z kiełbasą.
On chciał
iść na spacer
Na mrówce trawiastej
tarzać się.
I zwabił go
Na spacer
Masło o czerwonych policzkach
Bulka.
Ale filiżanki herbaty w smutku
Pukając i brzdąkając, krzyczeli:
"Kanapka,
pasjonat,
Nie wychodź za bramę
I pójdziesz -
będziesz zgubiony
Moore w ustach spadnie!
Mur w ustach
Mur w ustach
Mur w ustach
Wejdziesz!”
Prowadzący: Czy wiesz, że K.I. Czukowski był osobą bardzo pracowitą. „Zawsze – pisał – gdziekolwiek byłem: w tramwaju, w kolejce, u dentysty, żeby nie tracić czasu, układałem zagadki dla dzieci.
Teraz rozwiążemy je wspólnie.
Był tam biały dom, cudowny dom,
I coś w nim pękło.
I rozbił się, i stamtąd
Skończył się żywy cud -
Takie ciepłe, puszyste i złociste.
(jajko i kurczak)
Czerwone drzwi w mojej jaskini
Białe zwierzęta siedzą przy drzwiach.
I mięso i chleb - cały mój łup
Chętnie oddam białym bestiom.
(Usta i zęby)
Idę - nie wędruję po lasach,
A w wąsach i włosach,
A moje zęby są dłuższe
Niż wilki i niedźwiedzie.
(Grzebień)
Mędrzec widział w nim mądrego człowieka,
Głupiec jest głupcem, baran jest baranem,
Owca zobaczyła w nim owcę,
I małpa - małpa.
Ale potem przywieźli do niego Fiedię Baratowa.
I Fedya zobaczył kudłatą dziwkę.
(Lustro)
Lokomotywa
Bez kół!
Cóż za cud - lokomotywa parowa!
Czy on nie postradał zmysłów?
Pojechałem prosto do morza!
(Parowiec)
Rośnie do góry nogami
Rośnie nie latem, ale zimą.
Ale słońce ją upiecze -
Będzie płakać i umrzeć.
(Sopel lodu)
Leżę pod Twoimi stopami
Deptaj mnie swoimi butami
A jutro zabierz mnie na podwórko
I uderz mnie, uderz mnie
Aby dzieci mogły na mnie leżeć,
Flądra i salto na mnie.
(Dywan)
Jestem jednouszną staruszką
Skaczę po płótnie
I długą nić z ucha, Jak pajęczynę, ciągnę.
(Igła)
Prowadzący: K.I. Czukowski napisał wiele bajek. Sprawdźmy teraz, czy dobrze je znasz?
Spróbuj, zgadnij z jakich bajek przyszli do Ciebie ci goście.
(Na tablicy znajdują się rysunki bohaterów z bajek K.I. Czukowskiego)
Prowadzący: Cienki! Ale to nie wszystko. Mam w torbie różne rzeczy. Ktoś je zgubił i trzeba znaleźć właściciela. Ale musisz wymienić nie tylko właściciela tej rzeczy, ale także przeczytać wersety z pracy, która o tym mówi.
(W torbie znajduje się telefon, balon, mydło, spodek, kalosz, termometr).
Prowadzący: A jakie inne bajki K.I. Znasz Czukowskiego? (Wołają dzieci).
Prowadzący: Brawo, znasz bajki. A teraz poznamy historię powstania tych bajek.
1. uczeń: Czukowski został przez przypadek poetą i gawędziarzem dla dzieci. I wyszło tak. Jego mały synek zachorował. Korney Iwanowicz wiózł go nocnym pociągiem. Chłopiec był kapryśny, jęczał, płakał. Aby go jakoś zabawić, ojciec zaczął mu opowiadać bajkę. Chłopiec nagle się uspokoił i zaczął słuchać: „Pewnego razu był krokodyl, chodził po ulicach…”
2. uczeń: Pewnego razu Korney Iwanowicz przez 3 godziny rzeźbił z dziećmi różne postacie z gliny. Dzieci wycierały ręce o jego spodnie. Do domu była daleka droga. Gliniane spodnie były ciężkie i trzeba było je podtrzymywać. Przechodnie patrzyli na niego ze zdziwieniem. Ale Korney Iwanowicz był wesoły, komponował wiersze w podróży. To był „smutek Fedorino”.
3student: A oto kolejny przypadek z życia Korneya Iwanowicza. Opowiadał: „Pewnego dnia, pracując w biurze, usłyszałem głośny płacz. To była moja najmłodsza córka, która płakała. Ryknęła na 3 strumienie, gwałtownie wyrażając swoją niechęć do mycia. Wyszedłem z gabinetu, wziąłem dziewczynę na ręce i zupełnie niespodziewanie dla siebie powiedziałem do niej cicho:
Muszę, muszę się umyć
Ranki i wieczory
I nieczyści, kominiarze
Wstyd i hańba!
4. uczeń: Wspominając Morze Czarne, Korney Iwanowicz napisał: „A pewnego razu natchnienie przyszło do mnie na Kaukazie, podczas kąpieli w morzu. Przepłynąłem dość daleko i nagle pod wpływem słońca, wiatru i fal Morza Czarnego ułożyły się same wersety:
Och, jeśli utonę, jeśli utonę
Co się z nimi stanie, chorymi,
Z moimi leśnymi zwierzętami?
(Pokazano inscenizację z opowieści o dobrym Aibolicie).
4. uczeń: Jeszcze wiele razy spotkamy się z twórczością K.I. Czukowski. Zapoznamy się z jego wspomnieniami pisarza Żytkowa, z którym uczył się w tej samej klasie. A Czukowski na zawsze pozostanie dla nas wspaniałym tłumaczem. Dał nam radość spotkania z takimi bohaterami jak Baron Munchausen, Robinson Crusoe, Tomek Sawyer, Książę i Żebrak, Rikki-Tikki-Tavi i innych.
5-ty uczeń: Korney Iwanowicz czytał swoje dzieła z niezwykłą urodą. Tutaj posłuchajcie nagrania bajki „Cudowne drzewo”, którą sam czyta. (Nauczyciel włącza nagranie i słucha)
Prowadzący: Dzieła K. Iwanowicza przywołują cenną umiejętność empatii, współczucia i radości. Bez tej zdolności osoba nie jest osobą. Irakli Andronikov napisał, że talent Czukowskiego jest niewyczerpany, inteligentny, błyskotliwy, wesoły i świąteczny. Nie rozstawaj się z tym pisarzem na całe życie!