Scenariusze do 1155 słowiańskiego pisma w ogrodzie. Scenariusz rozrywkowy dla dzieci z grupy przygotowawczej, poświęcony dniu pisma słowiańskiego. „Śpiewanie o Rosji - co spotkać wiosnę”

Treść rozwoju

Skrypt świąteczny

„Podróż do Krainy Liter”

poświęcony Dniu Literatury i Kultury Słowiańskiej .

Cele: zapoznanie dzieci ze świętem pisma słowiańskiego ze świętymi Cyrylem i Metodem. Aby poszerzyć wiedzę dzieci o dziedzictwie kulturowym naszego ludu. Rozwijaj kreatywność, wyobraźnię, uwagę, pamięć. Aby promować rozwój zainteresowań, miłość do książki.

Przebieg wakacji.

Prowadzący:

Drodzy Chłopaki! Dziś wyruszamy w niezwykłą podróż, do bajecznej krainy liter. Obchodzą urodziny i zapraszają nas do odwiedzin (dźwięki muzyki, dzieci ustawiają się w kolumnie, jak „pociąg”).

Dziecko:

Zobacz, jaki mamy cudowny pociąg.

Możesz wsiąść do pociągu.

Wkrótce się spieszy

Od granicy do granicy

Przez stepy do błękitnych gór

Na zielonym świetle (dzieci siadają)

Prowadzący:

Aby ruszyć w drogę, potrzebujemy mapy, z którą przemierzymy bajeczne miasta.

(prowadzący wyjaśnia pracę na mapie)

Prowadzący:

Oto pierwsze miasto, do którego pojedziemy z przedszkola. Żyją w nim litery, dlatego nazywa się ABVGDeika.

Dziecko:

Spieszymy się do miasta ABVGDeyka.

Droga jest dziś dla nas otwarta

Nie możesz się spóźnić

Chodźmy przyjaciele! (dzieci wyruszają do muzyki)

Prowadzący:

Chłopaki, przyjechaliśmy do miasta. Zobacz jakie to ciekawe. Żyją w nim różne litery: starożytne i rosyjskie. Gdzie oni są?

Oto one, spójrz - to są rosyjskie litery (dzieci wychodzą - litery)

Litera a:

Wszyscy znają literę A.

List jest bardzo ładny.

I tak, litera A

Główny w alfabecie.

Litera O:

Litera O - księżyc i słońce,

Dom ma okrągłe okno

A zegar i koło

I to nie wszystko.

Litera b:

Wesoły gruby klaun

Gra na trąbce.

Na tym brzuchu

Wygląda jak B.

Litera b:

B - litera jest bardzo ważna,

Wyobrażałem sobie, że to było straszne.

Klatka piersiowa to koło, żołądek jest napompowany,

Jakby nie było tu nic ważniejszego.

Prowadzący:

Dziękuję Wam drogie listy za Wasze piękne wiersze. Chłopaki, lubisz litery?

Prowadzący:

I są też inne listy, które były wcześniej. Tutaj są. (dzieci uważają alfabet cyrylicy)

Prowadzący:

Spójrz na te listy. Czy są ci znajome?

Dzieci:

Trochę niezrozumiałe.

Prowadzący:

To jest litera „Az”, tak wygląda nasza rosyjska litera „A”. To jest litera „Buki”. Wygląda jak nasza litera „B”. To jest „Vedi”. Wygląda jak litera „B”.

Prowadzący:

Chłopaki, a wszystkie te listy zostały wymyślone przez dwóch braci - Cyryla i Metodego, teraz wszyscy je znają. Dzięki Cyrylowi i Metodemu możemy się ze sobą komunikować, pisać książki, czytać. Tak bardzo służyli Bogu i ludziom, że Pan uwielbił ich jako świętych. Ludzie modlą się i proszą o pomoc w nauce i we wszystkich dobrych uczynkach (patrzą na ikony). Chłopaki, spójrz na tę ikonę. Przedstawia świętych braci Cyryla i Metodego.

W całej Rosji - nasza mama

Rozlega się dzwonek.

Teraz bracia święci Cyryl i Metody

Są uwielbieni za swoją pracę.

Pamiętaj Cyryla i Metodego,

chwalebni bracia,

Na Białorusi, w Macedonii,

W Polsce, Czechach i na Słowacji

Chwalcie mądrych braci w Bułgarii,

Na Ukrainie, Chorwacji, Serbii.

Wszystkie narody, które piszą cyrylicą,

Jak nazywa się od czasów starożytnych słowiańskie,

Chwal wyczyn pierwszych nauczycieli,

Chrześcijańscy oświeceni.

Prowadzący:

Co trzyma w rękach św. Cyryl?

Dzieci:

Prowadzący:

Zgadza się, to stary alfabet. Uczyli tych listów wszystkich ludzi i dzięki nim ludzie nauczyli się pisać i czytać, nauczyli się wielu nowych rzeczy.

Prowadzący:

A teraz chłopaki zapraszają nas na listy do zabawy. Posłuchaj zagadek:

Zagadka pierwsza: 33 siostry siedziały na stronach.

Siedzieli obok siebie, nie milczą, opowiadają zagadki.

Jeśli znasz ich sekret, znajdziesz odpowiedź na wszystko. (Listy)

Zagadka druga: Mówi cicho, ale wyraźnie i nie nudno.

Rozmawiasz z nią częściej, staniesz się cztery razy mądrzejszy. (Książka)

Zagadka trzecia: Pierwsza książka, w której uczysz się liter

Jak ją nazywasz? (Elementarz)

Tajemnica czwarta: Nie ma nóg ani skrzydeł,

Leci szybko, nie możesz go dogonić . (Czas)

Zagadka piąta: Nie miarą, nie wagą,

Ale każdy to ma . (Umysł)

Tajemnica szósta: Ściana jest duża i ważna,

Dom jest piętrowy.

Przeczytaliśmy już wszystkich najemców na parterze . (Półka na książki)

Prowadzący:

Dobra robota, dzieci, wiecie, jak rozwiązywać zagadki. Jakie ładne miasto ABVGDijk, ile się tutaj nauczyliśmy! Utknęliśmy. Nadszedł czas, abyśmy ruszyli do przodu. Znowu jedziemy pociągiem. Rzućmy okiem na naszą mapę! Gdzie wskazuje strzałka?

Dzieci:

Do książek.

Prowadzący:

Zgadza się, jedziemy do bardzo interesującego miasta książek.

Klakson brzęczy bez żadnego fałszu.

Uwaga, dotarliśmy do miasta książek. Wiemy już, że Cyryl i Metody wymyślili listy, a inni ludzie używają tych listów do pisania książek. Zobacz, ile jest książek! Te księgi są spisane listami, które wymyślili dwaj święci bracia. Ta księga nazywa się Psalmami. To jest Trebnik, w tej księdze zapisane są specjalne modlitwy, które ludzie czytają na różne okazje. A to jest alfabet prawosławny, tak się nazywa, ponieważ wszystkie jego litery i słowa mówią o Bogu, o wierze w Niego.

Prowadzący:

Chłopaki, spróbujmy też zrobić z wami książki. Przed tobą są książki. Różnią się kolorem. Konieczne jest zebranie arkuszy tego samego koloru i zapięcie ich wstążką (dzieci zbierają książki).

Prowadzący:

Dobra robota, jakie masz piękne książki!

Prowadzący:

Oto kolejne miasto - Umiejętne ręce. Tutaj będziemy mistrzami. I tak jak Cyryl i Metody ozdobimy pierwszą literę naszego imienia.

Olya, od jakiej litery zaczyna się twoje imię?

Chłopaki, jak myślisz, jak możemy ozdobić litery? (wzór, kolory) (pokaż na planszy elementy, które można ozdobić) Zobacz jak dekoruję swój list. Moje imię zaczyna się na literę O (Dzieci dekorują swoje litery.)

Chłopaki, jakie masz piękne listy. Pokaż je swoim gościom. (pokaż litery)

Prowadzący:

Czy było wam trudno wymyślić wzór? (odpowiedź) Teraz wiesz, jak trudno było Cyrylowi i Metodemu wymyślić tak piękne litery. Przekażmy te listy naszym rodzicom na cześć święta Cyryla i Metodego i wyjaśnijmy im, jakie jest dzisiaj święto.

Prowadzący:

I tak skończyły się nasze wakacje. Podsumowując, chciałbym wam powiedzieć, drodzy ludzie: „Dbajcie o nasz język, nasz piękny język rosyjski, ten skarb, tę własność, przekazaną nam przez naszych poprzedników!”

Dziecko:

Jesteśmy wdzięczni za oświecenie.

Nauka to Słońce, rozgrzej duszę!

Błogosławiony ręką ojców,

Idź śmiało do historii!

Dziecko:

Los przywrócił nas do życia

Twórcy Metody i Cyryl,

Czas nie zapomniał ich imion,

Słowianie nie zapomnieli.

Do muzyki dzieci ustawiają się w grupie

Scenariusz Dnia Literatury i Kultury Słowiańskiej

"Najpierw było słowo"

Przygotowane przez: Samusevich VN - nauczyciel języka i literatury rosyjskiej pierwszej kategorii kwalifikacji

Nauczyciel . Co oznacza dla każdego z nas język ojczysty, słowa, które słyszymy, które możemy pisać i czytać? Dużo rzeczy! Bez tego języka, bez liter, nie byłoby naszego narodu - narodu rosyjskiego, nie byłoby historii, ani jednej wielkiej daty, ani jednego wielkiego nazwiska. Dziś porozmawiamy o początkach naszego języka, pisma i kultury, o tym, jak powstały pierwsze litery, bez których nie mielibyśmy dziś żadnych książek.

1 gospodarz: Chłopaki! Dziś obchodzimy Dzień Literatury i Kultury Słowiańskiej, wspominamy Cyryla i Metodego, twórców słowiańskiego alfabetu. W Rosji święto zostało wznowione w 1985 roku i obchodzone jest corocznie do 24 maja. W 1991 r. święto otrzymało status święta państwowego. Teraz nawet dziwnie jest myśleć, że był czas, kiedy ludzie nie potrafili czytać i pisać. Cała wiedza była przekazywana ustnie.

2 gospodarz: Ale potem przyszło pisanie - wielki wynalazek ludzkości. Pozwalał ludziom ocalić wiedzę, która w przeciwnym razie zostałaby zapomniana.

1 prezenter : Chłopaki, czy wiecie, jak ludzie przekazywali sobie różne wiadomości, gdy nie było listów?

(Odpowiedź chłopaków.)

Droga do pisania była długa i trudna. Wszystko zaczęło się, jak sądzą niektórzy naukowcy, od niedźwiedzi. To było bardzo dawno temu. W tamtych czasach ludzie mieszkali w jaskiniach, ponieważ nie było jeszcze domów. A niedźwiedzie mieszkały w niektórych jaskiniach. Kiedyś ludzie wypędzili ich z jakiejś jaskini, rozejrzeli się i zobaczyli tajemnicze znaki na ścianach ich domostw. Były to zadrapania, które robiły niedźwiedzie, kiedy ostrzyły swoje pazury o ścianę. Ludzie zdali sobie sprawę, że na płaskiej powierzchni można zarysować obraz. Tak powstała droga do pisania. Ale droga była długa. Posłuchaj fragmentu wiersza „Pieśń o Hiawatha” amerykańskiego poety G. Longfellowa o legendarnym przywódcy Indian.

Pierwszy czytelnik:

Wyjął farby z torby,

Wyjął farby wszystkich kolorów

A na gładkiej brzozie

Zrobił wiele tajemnych znaków;

Wszyscy oni przedstawieni

Nasze myśli, nasze przemówienia.

Białe kółko było znakiem życia

Czarny okrąg był znakiem śmierci;

Niebo, gwiazdy, księżyc i słońce,

Góry, lasy i pasma górskie,

I wszystko co zamieszkuje

Ziemia z człowiekiem.

Malował dla ziemi

Pomaluj linię prostą

Dla nieba - łuk nad nim,

Na wschód słońca - punkt po lewej stronie,

Do zachodu słońca - wskaż w prawo,

A przez pół dnia - na górze.

Cała przestrzeń pod łukiem

Oznaczało to biały dzień

Gwiazdy w centrum to pora nocy

I faliste paski

Chmury, deszcz i zła pogoda.

2 gospodarz: Chłopaki, co wymyślił Hiawatha? (List.)

(Odpowiedź chłopaków.)

Jak nazywa się taki list? (Ilustracyjny)

(Odpowiedź chłopaków.)

Wiele tysięcy lat temu nasi przodkowie zaczęli dekorować ściany swoich mieszkań różnymi wzorami. Tak więc na kamiennych jaskiniach można było zobaczyć wiele wizerunków ptaków, zwierząt, ludzi, łodzi. Taki list nazywano piktografią, czyli pisaniem obrazkowym.

1 gospodarz: Chłopaki, powiedzcie mi, ale teraz, we współczesnym życiu, czy wszędzie używa się piktogramów, to znaczy listu do rysowania? (Tak, są to znaki drogowe, znaki, znaki, herby państw, miast itp.)

(Odpowiedź chłopaków.)

Konkurs „Narysuj przysłowie”

(Uczestnicy otrzymują karty z przysłowiami. Uczestnicy muszą zilustrować przysłowie, a publiczność musi je odgadnąć.)

Karty

Az, buki i ołów, boją się niedźwiedzi.

Tego, co jest napisane długopisem, nie da się wyciąć siekierą.

Alfabet - mądrość kroku.

2 wiodące : Później pismo obrazkowe zostało zastąpione "świętymi znakami" - hieroglifami, a gdy dwa tysiące lat temu Fenicjanie wymyślili litery-ikony tylko dla spółgłosek - pismem klinowym. Na podstawie listu fenickiego w Grecji pojawił się pierwszy alfabet, który dał początek zarówno literom łacińskim, jak i słowiańskim.

Są też inne sposoby pisania. Na przykład Indianie Ameryki Południowej używali pisania węzłowego - kipu. Cieńsze sznurki przymocowali do grubego sznurka lub patyka. Stawką był kolor sznurka. Żółty oznaczał złoto, biały oznaczał srebro, czerwony oznaczał wojowników. A liczba węzłów na sznurku wskazywała na liczbę osób lub przedmiotów. A w Ameryce Północnej Indianie przekazywali informacje za pomocą wampum. Na sznurki nawleczono muszle o różnych kształtach, pomalowane na różne kolory. Kolor czerwony oznaczał wojnę, czarny zagrożenie, biały pokój, szczęście, dobrobyt.

1 prezenter : W III wieku pne na Wschodzie pojawiły się hieroglify. To są znaki, które oznaczają całe słowa. W Chinach istnieje około 50 tysięcy hieroglifów, które są pisane i czytane nie od lewej do prawej, jak nasze, ale od góry do dołu.

2 wiodące : W piśmie rosyjskim są też elementy pisma hieroglificznego. Na przykład znaki „+”, „-”, „=". Znak „+” można odczytywać na różne sposoby: zarówno jako plus, jak i jak dodawać i jak dodawać; znak "-" - jako minus, odejmij, odejmij; znak "=" - jako znak równości, równy, równy.

1 prezenter : A teraz, chłopaki, odgadnij zagadkę:

Czarny, krzywy, niemy od urodzenia.

Jest mało prawdopodobne - natychmiast przemówią. (Listy.)

(Odpowiedź chłopaków.)

Litery tworzą alfabet. Słowianie nie znali jeszcze liter, ale Fenicjanie, ludzie zamieszkujący wschodnie wybrzeże Morza Śródziemnego w pierwszym tysiącleciu pne, mieli już swój własny alfabet, składający się z 22 liter. Ciekawe, że w literze odbijały się tylko spółgłoski, a samogłoski zostały przemyślane zgodnie ze znaczeniem.

2 wiodące : Jaki rodzaj pisma nie istniał na świecie! Ale pomimo tego, że w różnych krajach pisali różnie, przez cały czas i wśród wszystkich narodów ludzie, którzy tworzyli pismo, byli szanowani i szanowani. Tak więc corocznie czcimy pamięć dwóch oświecających - braci Cyryla i Metodego z Tesaloniki, którzy urodzili się na początku IX wieku w Grecji w mieście Tesalonika. Stąd nazwano ich braćmi Tesalonika. Byli bardzo wykształconymi i mądrymi ludźmi.

1 prezenter : Starszy brat Metody został mianowany władcą jednego z regionów na Bałkanach, później przyjął zasłonę jako mnich i udał się do klasztoru. Cyryl był bibliotekarzem patriarchy, następnie wykładał filozofię w Konstantynopolu, za co otrzymał przydomek Filozof. Jego prawdziwe imię to Konstantin. I przyjął imię Cyryl przed śmiercią, kiedy został tonsurą mnicha.

2 gospodarz: W 863 roku obaj bracia zostali zaproszeni do pałacu miasta Konstantynopola, gdzie cesarz polecił im udać się na Morawy, współczesne terytorium Republiki Czeskiej, aby w nowo nawróconym kraju głosić kazania w języku słowiańskim. Ale starożytni Słowianie nie mieli własnego języka pisanego, co oznacza, że ​​nie potrafili czytać. A znane wówczas księgi były po grecku, czego Słowianie nie rozumieli.Bracia otrzymali trudne zadanie. Postanowili więc najpierw skompilować alfabet słowiański i przetłumaczyć księgi z greki na słowiański.

1 gospodarz: Cyryl i Metody opracowali własny, oryginalny scenariusz dla Słowian. Pierwszy alfabet nazywał się głagolicą i składał się z 38 liter. Ile liter w tym alfabecie nie jest podobnych do innych alfabetów!

2 gospodarz: Bracia z Tesaloniki zaczerpnęli niektóre litery z alfabetu greckiego, niektóre wymyślili sami. Przepisali kilka ksiąg biblijnych dla swoich ludzi, używając nowego alfabetu. Za ten wyczyn – stworzenie pisma słowiańskiego – bracia zostali kanonizowani jako święci. Działalność Konstantyna i Metodego spotkała się z oporem duchowieństwa niemieckiego, sprzeciwiającego się piśmie słowiańskiemu.

1 gospodarz: Tylko trzy języki na świecie – hebrajski, łacina i grecki – cieszyły się w tamtych czasach. Po śmierci braci Tesaloniczan ich uczniowie kontynuowali działalność na rzecz szerzenia pisma słowiańskiego. A później w Bułgarii uczniowie oświeceni wynaleźli drugi i główny alfabet słowiański. Czy wiesz, jak to się nazywało i dlaczego? (cyrylica, od nazwiska jednego z braci.)

(Odpowiedź chłopaków.)

2 gospodarz: Litery pisane cyrylicą mają dla nas prostszą i wyraźniejszą formę. To właśnie alfabet bf stał się podstawą rosyjskiego „Azbuka”. Dlaczego ten podręcznik nosi taką nazwę? (Według nazwy pierwszych liter - „az” i „buki”).

(Odpowiedź chłopaków.)

Drugi czytelnik:

W dawnych czasach dzieci się uczyły

Uczył ich urzędnik kościelny.

Przyszedł o świcie

I powtórzyli litery w ten sposób:

A tak B jak Az tak Buki,

V - jako Lead, G - Czasownik.

I nauczyciel nauk ścisłych

Pokonywałem ich w soboty.

Trudno było zdobyć dyplom

Nasi przodkowie w dawnych czasach.

A dziewczyny miały

Niczego się nie ucz.

Uczono tylko chłopców.

Diakon ze wskaźnikiem w dłoni

Śpiewnym głosem czytam im książki

w języku kościelnym.

1 prezenter : Czas minął. Ludzie stopniowo upraszczali cyrylicę, wyłączając z niej niektóre litery. Tak narodził się współczesny alfabet. Ile ma liter?

(Odpowiedź chłopaków.)

2 wiodące : Czy wiesz, na jakich hieroglifach napisano, rysując obrazki i rysując pierwsze litery naszych przodków?

(Odpowiedź chłopaków.)

Pisali na ścianach jaskiń, glinianych tabliczkach, papirusie, skórze zwierzęcej, pergaminie, korze brzozowej, liściach palmowych, tkaninach i metalach. A w II wieku naszej ery Chińczycy wymyślili coś, bez czego nie byłoby druku - papier. A teraz nie przestajemy podziwiać barwnie ilustrowanych książek.

1 gospodarz: Zobacz, jak piękne są strony tych książek! Dziwimy się i podziwiamy twórczość człowieka, ale nie powinniśmy zapominać o pierwszych nauczycielach, bo dzięki pracy tych ludzi dziś możemy przeczytać każdą książkę, napisać dowolny tekst, przekazać informacje kolejnym pokoleniom.

Trzeci czytelnik:

Groby, mumie i kości milczą, -

Tylko słowo zostaje ożywione:

Od starożytnej ciemności

Na cmentarzu świata

Słychać tylko litery.

I nie mamy innej własności!

Dowiedz się, jak oszczędzać

Chociaż najlepiej jak potrafię, w dniach gniewu i cierpienia,

Naszym bezcennym darem jest mowa.

2 wiodące : I.A. Bunin w tym wierszu zapisał swoim potomkom, aby chronić naszą rosyjską mowę. Wzywamy również was, nasze młode pokolenie, do poszanowania, poszanowania i zrozumienia rosyjskiej kultury i naszych tradycji.

Czwarty czytelnik:

O Rosji śpiewać - o co dążyć w świątyni

Nad leśnymi górami, polne dywany…

O Rosji śpiewać - co spotkać wiosnę,

Na co czekać na pannę młodą, na co pocieszyć mamę…

Śpiewać o Rosji - o czym zapomnieć tęsknotę,

Jaką Miłość kochać, co być nieśmiertelnym!

Tatiana Tichomirowa
Scenariusz wakacji „Dzień pisania słowiańskiego”

Skrypt świąteczny

«» .

Cel: zapoznanie się z wydarzeniami z życia świętych Cyryla i Metodego, kompilatorów Alfabet słowiański opowiedzieć o pochodzeniu pismo, o początkach Rosjan pismo, o Alfabet słowiański, o pierwszych książkach w Rosji, o dziedzictwie kulturowym narodu rosyjskiego, o obchody Dnia Literatury i Kultury Słowiańskiej promowanie rozwoju poczucia miłości i szacunku dla kultury narodu rosyjskiego, dla jego ojczystego języka.

Ekwipunek: Prezentacja multimedialna, ekspozycja książek, brzoza, pisanie, długopis, tusz, papier, tabliczka woskowa.

Postęp urlopowy:

I. Lider wychodzi.

Goj, ty nasi wspaniali goście kochane dzieciaki! Opowiem wam o świętej Rosji, o odległych, nieznanych wam czasach. Żyli - wtedy dobrzy ludzie byli dobrzy, piękne dziewczyny były czerwone. I mieli dobre matki, brodatych mądrych ojców. Umieli orać i kosić, w domu rąbać wieże, umieli tkać płótna, haftować je wzorami.

Ale nasi przodkowie nie znali liter, nie umieli czytać książek i listy do napisania. A w Rosji pojawili się dwaj wychowawcy, mądrzy bracia Cyryl i Metody. Pochodzili z Bizancjum i Słowiańska ziemia - miasto Tesaloniki. W domu rozmawiało dwóch braci Słowiańska, aw szkole nauczanie odbywało się tylko po grecku. Młodszy brat Cyryl marzył o pisaniu zrozumiałych książek Słowianie, a do tego trzeba było wymyślić litery słowiańskie. Minęły lata. Bracia dorastali i uczyli się. Ale marzenie do stworzenia Słowiańska alfabet nie opuścił jej młodszego brata. Pracował ciężko. A teraz alfabet był gotowy. Ale myślenie to połowa sukcesu. Należy go przetłumaczyć z greckiego na księgi słowiańskie, do Słowianie mieli co czytać. Okazało się to bardzo trudnym zadaniem i sam Kirill nie mógł sobie z tym poradzić. Jego starszy brat Metody zaczął mu pomagać. Cyryl i Metody wykonali świetną robotę! To wydarzenie miało miejsce w 863 roku.

Niedawno nasz kraj ma święto kultury i pisma słowiańskiego. Szkoda, że ​​z dużym opóźnieniem, bo u innych Kraje słowiańskie, w Bułgarii na przykład to dzień obchodzony dawno temu, popularnie, bardzo kolorowo i prawdziwie uroczysty.

Spójrz wstecz na naszych przodków

O bohaterach przeszłości.

Zapamiętaj je miłym słowem -

Chwała im, bojownicy surowi!

Chwała po naszej stronie!

Chwała rosyjskiej starożytności!

A o tym starym

zacznę opowiadać

Aby ludzie mogli wiedzieć

O sprawach ojczyzny.

Dziś porozmawiamy o naszej historii, o pochodzeniu pismo słowiańskie. Każdego roku 24 maja Rosja świętuje Dzień Pisma i Kultury Słowiańskiej. Bez kultury, piśmienności, język pisany nie może żyć narodem, ludzie, państwo.

Czytelnik:

Tomy w niebieskiej okładce

znajome tomy,

Bije w nich puls Rosji,

Mają życie wieczne.

Strona po stronie...

Znajdziesz odpowiedź na wszystko.

Nie, nie kurzą się

I po wielu latach.

Prowadzący:

Pismo- prawdziwy skarb, który człowiek opanował.

Tak więc w czasach starożytnych ludzie wymieniali informacje, przesyłając sobie nawzajem różne przedmioty. Okazało się to kłopotliwe i niezbyt jasne. Kiedy ludzie zdali sobie sprawę, że wymiana elementów wiadomości jest kłopotliwym biznesem, zaczęli rysować te przedmioty. (zdjęcie nr 1)

Takie obrazy znaleziono na ścianach jaskiń, w których kiedyś żyli starożytni ludzie. To są pierwsze kroki człowieka do stworzenia pismo. Stopniowo ludzie zaczęli zastępować rysunki symbolami. (zdjęcie nr 2)

Napisy zostały wykonane na kamieniach, skale, na tablicy. Oczywiście nosić takie « listy» z daleka było to trudne i można było zrozumieć te znaki na różne sposoby.

Czas minął. Stopniowo ludzie przeszli od rysunku do znaków, które zaczęli nazywać literami. Tak się urodził pismo.

Zobaczysz (zdjęcie 3) wizerunek dwóch braci w strojach zakonnych - Cyryla i Metodego. Ci święci od dawna uważani są za patronów "książka ludzi"- nauczyciele i uczniowie. Od 1987 roku w naszym kraju do tego święto Zaczęły się odliczać dni Pismo i kultura słowiańska. Ale to nie tylko dzisiejsza tradycja, a sto lat temu w rosyjskich szkołach to święto Był obchodzony szczególnie uroczyście, bo zbliżał się kolejny rok akademicki.

Dzwoni dzwonek, wychodzą czytelnicy.

W całej Rosji - nasza mama

Rozlega się dzwonek.

Teraz święci bracia Cyryl i Metody,

Za ich pracę są uwielbione.

Pamiętają Cyryla i Metodego,

Bracia chwalebny równy apostołom,

Na Białorusi, w Macedonii,

W Polsce, Czechach i na Słowacji

Chwalcie mądrych braci w Bułgarii,

Na Ukrainie, Chorwacji, Serbii.

Wszystkie narody, które piszą cyrylicą,

Jak się nazywa od czasów starożytnych Słowiańska,

Pochwała wyczyn pierwszych nauczycieli,

Chrześcijańscy oświeceni.

Jasnowłosa i siwooka,

Wszystkie jasne twarze i serce wspaniały,

Drevlyanie, Rosjanie, łąki,

Powiedz mi kim jesteś? My - Słowianie!

Każdy jest przystojny ze swoim artykułem,

Wszystkie różne i wszystkie podobne

Nazywasz się teraz - Rosjanie,

Od czasów starożytnych, kim jesteś? My - Słowianie!

Prowadzący:

Bracia Cyryl i Metody Tesaloniki - duma wszystkiego Słowiański świat. Oni są przemówił: Czy słońce nie świeci dla wszystkich, czy nie pada deszcz dla wszystkich, czy ziemia nie wyżywia wszystkich? Wszyscy ludzie są równi, wszyscy ludzie są braćmi, wszyscy są równi przed Bogiem i każdy potrzebuje umiejętności czytania i pisania. Prawosławny Kościół braci Cyryla i Metodego kanonizowanych jako święci.

Czytelnik:

W wąskiej celi klasztornej

W czterech pustych ścianach

O krainie starożytnej Rosji

Opowieść została napisana przez mnicha.

Pisał zimą i latem,

Oświetlony słabym światłem.

Pisał z roku na rok

O naszych wspaniałych ludziach.

(N. Konczałowska)

Prowadzący: (wskazuje na plakaty z alfabetami)

Głagolicy i cyrylicy są pierwsze Alfabety słowiańskie. Nazwa alfabetu „Głagolit” pochodzi od słowa VERB, co oznacza "przemówienie". ALE „Cyrylica” nazwany na cześć jego twórcy. W starożytnej Rosji alfabet głagolicy był używany do przekazywania tekstów kościelnych i istniał przez 3 wieki oraz w życiu codziennym pismo używany cyrylica. Tylko 43 siostrzane litery stały się podstawą współczesnego alfabetu rosyjskiego.

Czytelnik:

Dwóch braci Cyryla i Metodego,

Chcemy Ci podziękować

Za listy, których naprawdę potrzebujemy

Przechodząc pod słońcem oświecenia

Z daleka chwalebna starożytność,

Jesteśmy teraz bracia słowiańscy,

Wierny pierwszym nauczycielom!

Do apostołów wspaniały

Święta miłość jest głęboka.

Przypadki Metodego - Cyryla

W Słowianie będą żyć przez wieki!

Prowadzący:

W tej chwili staro-cerkiewno-słowiański język jest martwy - nie mówi się ani nie pisze.

Zajrzyjmy głęboko w wieki i zobaczmy, co wydarzyło się przed pojawieniem się cyrylicy.

Litera to alfabet Słowianie, używany na rozległym terytorium należącym do Rusi. Były też runiki (kapłańskie list, głagolicy (handel list, cechy i fasony (najprostszy z listy) . Największa była Karta Ogólnoświatowa - 147 znaków.

Pierwsza litera jest nam najbardziej znana - pod nazwą cyrylicy, przycięta i oczyszczona z niepotrzebnych liter i dźwięków.

starosłowiański Pierwszy list miał 49 początkowych liter. Nowoczesny - tylko 33.

Aby przetłumaczyć Biblię na nasz język, mnisi bizantyjscy Cyryl i Metody przerobili nasz język Stara słowiańska pierwsza litera, a litery, których nie rozumieli, zostały usunięte (te, które nie były po grecku). Litery te były również niezrozumiałe, ponieważ oznaczane przez nie dźwięki nie znajdowały się w greckich słowach. Grecy wciąż mają tylko 24 litery.

Wygląd liter Słowiańska alfabet pomaga nam widzieć świat oczami naszych przodków. Każdy list jest indywidualny, niepowtarzalny i ma swój własny Nazwa: ołów, ludzie, buki, az, ziemia. Nazwy liter miały przypominać ludziom takie słowa, o których zapomnieli. to jest zabronione: "Dobry", "relacja na żywo", "Ziemia", "ludzie", "pokój".

„Az” oraz „Buki”. Mam słowo "ABC".

Tak mówią ludzie: "Pierwszy „az” TAk "buki" a potem nauka. To od podstaw zaczyna się droga każdego z nas do świata wiedzy.

Chłopaki, czy znacie przysłowia o korzyściach płynących z nauki?

Kto chce dużo wiedzieć, potrzebuje mało snu.

Wejść w naukę to znosić męki.

Czy wiesz, co oznacza „Az-Buki-Vedi”? „Znam litery”, mówi nam alfabet. Wyobraź sobie - trzy litery kryją w sobie całą frazę! Dla naszych przodków Słowianie alfabet był nie tylko zbiorem liter, ale odzwierciedleniem harmonii świata w słowie.

1 czytelnik:

Więc to są nasze początki,

Unoszący się, świecący w zmierzchu,

Uroczyście surowe linie,

rzucać Ligatura słowiańska.

Więc tam jest, więc tam po raz pierwszy

Znaleziony u podnóża gór

Pod ognistym znakiem Zofii

Czasownik twardości diamentu.

2 czytelników:

Wielka tajemnica dźwięku

Pogardzany rozkładem i śmiercią,

Na niebieskich zakrętach Dniepru

Nieruchomy firmament zatrząsł się.

I Rosja nad spienioną wodą,

Otwarte na wolne wiatry

"Jestem!"- powiedział wszechświat,

"Jestem!"- deklarował od wieków.

Prowadzący:

Trudno w to uwierzyć, ale kiedyś nasi przodkowie - Słowianie w ogóle nie mieli ksiąg bo nie było listów do napisania mowa słowiańska.

Po przyjęciu religii chrześcijańskiej Słowianie zaczął używać liter łacińskich i greckich zamiast ich najprostszych znaków.

Ale nie było to zbyt wygodne, ponieważ te litery nie były w stanie przekazać wszystkich cech mowa słowiańska.

A w Rosji pojawili się dwaj wychowawcy, mądrzy bracia ...

Od X wieku literatura oparta na głagolicy i cyrylicy rozpowszechnia się w języku staroruskim. Najczęściej były to księgi kościelne, nauki, uczone dzieła. Zapoznanie się z ekspozycją.

Książki były bardzo drogie. Produkcja starych, ręcznie pisanych ksiąg była pracochłonnym zajęciem. Materiałem dla nich był pergamin. (zdjęcie 4)- skóra specjalnego opatrunku. Najlepszy pergamin robiono z miękkiej, cienkiej skóry jagnięcej i cielęcej. Została oczyszczona z wełny i dokładnie wyprana. Następnie wciągnęli go na bębny, posypali kredą i oczyścili pumeksem. Po wysuszeniu na powietrzu odcięto szorstkość skóry i ponownie wypolerowano pumeksem. Ubraną skórę pocięto na prostokątne kawałki i zszyto w ośmiokartkowe zeszyty. Warto zauważyć, że ten starożytny porządek broszurowy zachował się do dziś. dzień. Zszywane zeszyty zebrano w księgę. W zależności od formatu i ilości arkuszy, jedna księga wymagała od 10 do 30 skór zwierzęcych - całe stado! Według jednego z skrybów, który pracował na przełomie XIV-XV wieku, za skórę do księgi płacono trzy ruble. W tym czasie na tych pieniądze można było kupić trzy konie.

Książki były zwykle pisane gęsim piórem i atramentem. Król miał przywilej pisania łabędziem, a nawet pawim piórem. Produkcja pisemny akcesoria wymagały pewnych umiejętności. Pióro z pewnością zostało usunięte z lewego skrzydła ptaka, tak aby zagięcie było wygodne dla prawej, piszącej ręki. Pióro odtłuszczano poprzez wbijanie go w gorący piasek, następnie końcówkę ścięto skośnie, rozłupano i zaostrzono specjalnym scyzorykiem. Wyskrobali także błędy w tekście.

Atrament średniowieczny, w przeciwieństwie do niebieskiego i czarnego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, był koloru brązowego, ponieważ powstał na bazie związków żelazistych lub prościej rdzy. Do wody spuszczano kawałki starego żelaza, które rdzewiejąc pomalowały je na brązowo. Zachowały się starożytne przepisy na wyrób atramentu. Jako składniki oprócz żelaza, kory dębu czy olchy użyto kleju wiśniowego, kwasu chlebowego, miodu i wielu innych substancji, które nadały tuszowi niezbędną lepkość, kolor i stabilność. Wieki później ten atrament zachował jasność i moc koloru. Niestety, zachowało się bardzo niewiele starożytnych ksiąg. Tylko około 130 egzemplarzy bezcenny dowody z XI-XII wieku. zeszła do nas. W tamtych czasach było ich niewielu.

Aby ozdobić rękopis, tytuły w średniowieczu pisano specjalną, ozdobną czcionką - ligaturą. (zdjęcie 5)

Rozciągnięte ku górze litery przeplatały się ze sobą (stąd nazwa - ligatura, tworząc tekst podobny do ozdobnej wstążki. Pisano w ligaturę nie tylko na papierze. Złote i srebrne naczynia, tkaniny często pokrywano eleganckimi napisami. Wszelkiego rodzaju starożytny litery przed 19.. To właśnie ligatura zachowała się jednak tylko w księgach staroobrzędowców i ozdobnych inskrypcjach. (zdjęcie 6)

Na stronach starożytnych rosyjskich ksiąg tekst był ułożony w jednej lub dwóch kolumnach. Litery nie były podzielone na małe i wielkie. Wypełnili linię w długą linię bez zwykłych przerw między słowami. Dla zaoszczędzenia miejsca niektóre, głównie samogłoski, litery pisano nad linią lub zastępowano znakiem - tytułem - linią poziomą. Obcięto również końcówki znanych i często używanych słów. Z Bizancjum tradycja została zapożyczona nad każdym słowem, aby umieścić znak akcentu - siłę.

Przez długi czas nie było paginacji. Zamiast tego w prawym dolnym rogu napisali słowo, od którego zaczynała się następna strona.

Ciekawe są również niektóre cechy interpunkcji staroruskiej. Ze znanych nam znaków interpunkcyjnych tylko kropka zapożyczona z bizantyjskiego pismo. Ujmują to arbitralnie, czasem wyznaczając granice między słowami, czasem wyznaczając koniec frazy. W wiekach 15-16. pisanie stało się bardziej skomplikowane. Na przykład w książkach pojawiały się przecinki - wskazujące przerwy, średnik zastępujący znak zapytania.

Praca skryby nie jest łatwa. Praca posuwała się powoli. Średnio za dzień Udało mi się napisać tylko dwie lub cztery kartki, nie tylko bezbłędnie, ale też pięknie.

Średniowieczne księgi pisane ręcznie były elegancko zaprojektowane. Przed tekstem zawsze wykonywali opaskę na głowę - niewielką kompozycję ozdobną, często w formie ramki wokół tytułu rozdziału lub sekcji. Pierwsza, wielka litera w tekście - inicjał - była napisana większa i piękniejsza od pozostałych, ozdobiona ornamentem, czasem w postaci człowieka, zwierzęcia, ptaka, fantastycznej istoty. Zwykle inicjał był czerwony. Od tego czasu mówią - pisać od czerwonej linii. Sekcja kończyła się - zakończeniem - małym rysunkiem, na przykład wizerunkiem dwóch ptaków, które wyglądały jak pawie.

1czytelnik:

Ze studni taka niebieska głębia

Mój Kiteż rośnie, cztery ściany,

Pozłacany koń, koronkowe okiennice - osobno ...

Róża Wschodu. Ros świeci.

Drewniana bajka, spokój nad jeziorem,

Po co mi twój brzeg, taki ażurowy?

W kapryśnych krzywiznach wzorzystych dachów?

Tak, róg pasterski? Tak, stroiki do rur?

2 czytelników:

Najwyraźniej pamięć archiwalna zaczęła boleć,

Jeśli nie ma czego żałować w dziczy betonu -

Więc przynajmniej przywołaj cię z głębin,

Od cyrylicy tkanych pieśni-eposów.

Drewniana bajka, zapomniana Ros,

Przebijasz moją duszę strzałą.

I nie wiem dlaczego jest to potrzebne

Jak woda ze studni, twój staruszek....

Historyk: (w szacie i konfederacie)

W Rosji przez długi czas używano również innego materiału litery - kora brzozy(zdjęcie 7). Kora brzozy jest bardzo wygodnym materiałem na listy chociaż wymagało to pewnego przygotowania. Łykę brzozową gotowano w wodzie, aby uelastycznić korę, a następnie usuwano jej szorstkie warstwy. Ze wszystkich stron wycięto arkusz kory brzozowej, nadając mu prostokątny kształt. Pisali po wewnętrznej stronie kory, wyciskając litery specjalnym patyczkiem - pisaniem - z kości, metalu lub drewna. Jeden koniec pisma był zaostrzony, a drugi wykonany w formie szpatułki z otworem i zawieszony na pasku. Technika listy na korze brzozowej pozwalało, by teksty pozostawały w ziemi przez wieki.

Z czasem pojawiły się wygodniejsze maszyny, a wraz z nimi nowoczesny alfabet.

(deski woskowe + kora brzozowa)

Czytelnik:

Dobra książka, mój towarzyszu, przyjacielu,

Interesuje Cię czas wolny.

Uczysz prawdomówności i waleczności,

Natura, ludzie do zrozumienia i pokochania.

Kocham cię, chronię cię.

Nie mogę żyć bez dobrej książki.

Prowadzący:

Dziś myślę, że warto mówić o musicalu list ponieważ wielu z was interesuje się muzyką. Pod wieloma względami pojawienie się nut wynika z potrzeby przechowywania przez osobę informacji o wymyślonej przez siebie melodii i przekazywania jej kolejnym pokoleniom.

Historia muzyki ma ponad tysiąc lat od pojawienia się pierwszych instrumentów muzycznych. To prawda, że ​​w tamtych czasach nie było notacji muzycznej, a dźwięki wydawane przez instrumenty muzyczne były rejestrowane w postaci symboli wymyślonych przez muzyk: kreski, kropki, różne loki. Starożytne kolekcje pisane były haczykami - nutami nieliniowymi. Te haki są również nazywane "siekierki" lub "kondakary" notatki (od słowa KONDAK - wiersz) (arkusze z notatkami i książką). Ten rodzaj muzyki litery zniknęły w XIII wieku. Później te symbole zaczęto pisać na poziomych liniach. Ale różne oznaczenia nut dla każdego muzyka wprowadziły chaos do świata muzycznego - był to warunek wstępny pojawienia się nut podobnych do współczesnych. Miały one uporządkować proces nagrywania utworów muzycznych i ułatwić ich czytanie innym ludziom.

dramatyzacja"ABC"

Litery A, Z, B, U, K, A - 6 dzieci

Dziecko wbiega z listem "ALE" na talerzu.

List "ALE":

Kłopoty kłopoty!

Prowadzący:

Co się stało?

List "ALE":

Słowo odeszło, słowo odeszło!

Prowadzący:

Jakie słowo?

List "ALE":

Było słowo.

Grał, studiował, chodził do szkoły

I ogólnie życie było super.

Prowadzący:

Ale co było w nim niezwykłego?

Nieuważnie słuchał swoich nauczycieli,

I nie pamiętała, co to znaczy.

I tak, chłopaki, w życiu dzieje się:

Raz słowo, wstawanie wcześnie,

Ubrany, umyty, wziął kosz,

I poszedł do lasu - na grzyby,

Niedaleko - obok nas.

Szedłem przez długi czas, głodny,

Wioska na pniach - zjadł ciasto,

Wstał, nagle potknął się, upadł i rozsypał się!

Listy były pomieszane, pomieszane i zagubione.

A został nam jeden - list "ALE".

A słowo nie wiedziało, co to znaczy,

I jak słowo może się znowu połączyć - litera? "ALE" nie wie.

I podczas gdy list "ALE" płacz -

Naszym głównym celem jest pomóc jej!

Więc, chłopaki, mamy z wami zadanie!

A każde zadanie ma swoje własne zasady.

My, chłopaki, musimy pomóc listowi "ALE" zbierz brakujące słowo. Ale w tym celu musimy rozwikłać wszystkie litery, które składają się na to słowo. Listy będą nam czytać wiersze, a my spróbujemy je odgadnąć i wymyślić całe słowo. Nasz zadanie: słuchaj uważnie wiersza i nazwij literę, która jest najczęściej powtarzana w tym wierszu. Cóż, jak myślicie, czy odgadniemy to słowo dzisiaj? Pomóżmy naszemu listowi "ALE"?

Dzieci odpowiadają.

Nagle pojawia się druga litera "ALE".

Prowadzący:

Ach, oto nasz drugi list. Cóż, jak (odnosi się do listu, pamiętaj swój wiersz.

druga litera "ALE":

Prowadzący:

Cóż, to przeczytaj, a chłopaki i ja uważnie go wysłuchamy i spróbujemy cię odgadnąć.

druga litera "ALE":

Aleksandra i dwa Ali

W ogrodzie posadzono astry,

I Artur i dwóch Aloszków

Alfabet został odczytany kotu.

Prowadzący:

Cóż, chłopaki, co to za list, zgadnij?

Dzieci odpowiadają i mówią, jak ten list brzmi cyrylicą.

Prowadzący:

No chłopaki mamy już dwa całe listy "ALE" od brakującego słowa.

"DO").

List "DO":

Witam! Jestem listem, ale nie wiem który, zgubiłem się (wzdycha).

Prowadzący:

Witam! A ty prawdopodobnie list z brakującego słowa?

List "DO":

Prowadzący:

Cóż, więc nie jesteś zgubiony, ale raczej odnaleziony! Jesteśmy tutaj z chłopakami po prostu pomagającymi twoim przyjaciołom (wskazuje na dwa A) odgadnąć brakujące słowo. Chodź, przeczytaj swój wiersz, a chłopaki cię odgadną!

List "DO":

Lalka Katenka Camilla

Karmienie owsianką manną:

„Jedz, Katya, jedz, kochanie,

Mamy słodycze na herbatę”

Prowadzący: No, chłopaki, to jest list, zgadnij?

Dzieci odpowiadają.

Dziecko wchodzi ze znakiem (litera „Z”).

Prowadzący: No, chłopaki, przyszedł do nas kolejny list! Posłuchajmy jej wiersza i spróbujmy zgadnąć!

List „Z”:

„Zoja, Zinochka, Zachar!

Samowar się gotuje!

Truskawki teraz na herbatę.

Wejdź - będę cię leczyć!"

Historyk: Więc co to za list? Na pewno to wymyśliliście?

Dzieci odpowiadają.

Historyk:

Teraz mamy aż 4 litery, chłopaki. Wkrótce skomponujemy z Wami całe słowo!

Dziecko wchodzi do sali ze znakiem (list "U")

Prowadzący:

A oto kolejny list. Cóż, czytaj swoje wiersze, a chłopaki będą uważnie słuchać - i spróbują cię odgadnąć.

List "U":

Ulanka urodziny.

wow, co za uczta?:

Kaczka, ostrygi, morele -

Pomóż sobie, wszystkim dookoła!

Prowadzący:

Więc czym, chłopaki, jest ten list?

Dzieci odpowiadają.

Prowadzący:

Prawidłowo! Bardzo dobrze. List "U" w alfabecie rosyjskim i słowiański alfabetycznie nazywa się to „Wielka Brytania”. Tak więc, drodzy przyjaciele, mamy już aż 5 liter – zdradzę Wam sekret, musimy tylko odgadnąć jeszcze jedną literę, a Ty i ja będziemy mogli ułożyć całe słowo!

Dziecko wchodzi do sali ze znakiem (list "B")

Prowadzący:

A oto nasz ostatni list! Cóż, chłopaki, posłuchajmy uważnie wiersza i zgadnijmy!

List "B":

Bella, Borya i Bulat

bułeczki w całości dzień jeść.

Bobby kręci się u jego stóp:

Bobik nie mógł zjeść bajgla.

Dzieci odpowiadają.

Prowadzący:

Zgadza się chłopaki. Druga litera alfabetu rosyjskiego to litera "B", i w słowiański alfabetycznie nazywa się to "BUKI".

Cóż - odgadliśmy wszystkie litery - teraz pozostaje zrobić z nich całe słowo.

Wszystkie litery stoją w rzędzie, dzieci z pomocą lidera tworzą słowo "ABC".

Dzwonek dzwoni. Czasownik jest wliczony w cenę.

czasownik:

Witam! jestem listem "Czasownik".

Prowadzący:

Jakie masz piękne imię! I co to znaczy?

Mówić znaczy mówić. Ale zanim zaczniesz mówić, musisz się dobrze zastanowić... między ludźmi przemówił: „Mówisz – nie wracasz i drogo dasz za słowo, ale nie odkupisz”. Istnieje wiele przysłów o korzyściach płynących z uczenia się. Przeczytam ci teraz niektóre z nich, a sam wymienisz w nich ostatnie słowo.

(Nazywa początek przysłowia, uczniowie kończą mówić)

1. Az, buki, ołów, straszne jak… niedźwiedzie.

2. Tego, co jest napisane długopisem, nie da się wyciąć… siekierą.

Dzwonek dzwoni. Dołączony list:

Uprzejmy dzień! Nazywam się "Dobrze".

Jakie masz dobre imię!

Życzliwość to najlepsza cecha charakteru osoby.

Nie jest łatwo być miłym

Życzliwość nie zależy od wzrostu,

Życzliwość nie zależy od koloru,

Życzliwość to nie piernik, nie cukierek.

Po prostu musisz być bardzo miły.

Aby nie zapomnieć o sobie nawzajem w tarapatach.

I narody będą żyć razem,

Jeśli jesteśmy dla ciebie milsi.

Życzliwość uszczęśliwia ludzi

A w zamian nie wymaga nagrody.

Dobroć nigdy się nie starzeje

Życzliwość ogrzeje cię z zimna.

Jeśli dobroć świeci jak słońce

Radują się dorośli i dzieci.

Śpieszy do nas nowy gość z alfabetu!

Dzwonek dzwoni. Wchodzi list:

jestem listem "Ludzie".

Żyjecie dobrze

Przynieś dobroć i miłość.

Promienne słońce nie jest podzielone na części,

A wiecznej krainy nie można podzielić.

Ale iskra szczęścia

Możesz, musisz

Możesz dać znajomym.

Dzieci śpiewają piosenkę: „To właśnie oznacza prawdziwy dobry przyjaciel…”.

Dzwonek dzwoni. Dołączony list:

Witam! Nazywam się "Myśleć".

Jaki mądry list do nas dotarł!

Przyniosłem ci zagadki. Zgadnij je.

1) Ziarno jest płaskie,

Pole jest gładkie

Kto może

On sieje

Nasiona nie kiełkują

I przynosi owoce. (Papier i słowa na nim napisane.)

2) Moja mama mnie nosiła,

Matka mnie upuściła

Ludzie mnie podnieśli

Wywiezione na rynek w celu handlu,

Odcięli mi głowę, zacząłem pić

I mów wyraźnie. (Gęsie pióro).

Nasi przodkowie pisali piórami gęsimi, bardzo rzadko piórami łabędzimi, a w jednym z rękopisów wspomina się o pawie pióro - pawie.

Pióra gęsie zostały poddane specjalnej przetwarzanie: przyklejony na krótko w piasku lub popiele, a następnie zeskrobany zbędnych błon.

3) Nie krzak, ale z liśćmi.

Nie koszula, ale szyta

Nie osoba, ale mówi. (Książka).

Prowadzący:

W dawnych czasach książki pisano ręcznie. Prace postępowały powoli. Wyprodukowanie jednego – jednego rękopisu – książki zabierało czasem od pięciu do siedmiu lat. Pisarz musiał mieć wyraźne i piękne pismo. Każdy list często nie był nawet napisany, ale narysowany.

Atrament został starannie dobrany, pisali nawet rozpuszczonym złotem lub srebrem. Linia otwierająca nowy rozdział została zaznaczona czerwonym atramentem, stąd wyrażenie – zacznij od czerwonej linii.

Przepisane kartki ozdobiono rysunkami, ubrano w oprawy z desek pokrytych skórą. Na okładkach umieszczono kamienie szlachetne, złote lub srebrne zapięcia. Kochany w dawnych czasach rozmowa: „Książkowe słowo w perłach spaceruje”. Ta książka kosztowała dużo pieniędzy.

Są syczące litery

Są gwiżdżące litery

I tylko jeden z nich -

Ryczący list.

Dzwonek dzwoni. Wchodzi list.

Witam! Jestem literą „Rtsy”.

Nic dziwnego, że jestem z siebie dumny

W końcu to ja jestem początkiem słowa „Rus”.

Dziękuję, listy, za nauczenie nas piękna, dobroci, mądrości.

Hymn ” Chwała Tobie bracia, Oświecenie Słowian”.

(muzyka MP Roseingheim, słowa V.I. Glavacha).

Chwała Tobie bracia, Słowianie oświeceni,

Kościoły Słowiańscy Święci Ojcowie!

Chwała Tobie prawdę nauczycieli Chrystusa,

Chwała Tobie, dyplomy naszych twórców! / 2 razy

Trzymaj się Słowianie jako ogniwo jedności,

Święci Bracia: Metody, Cyryl!

Niech duch pojednania go przyćmiewa!

Twoja modlitwa przed Panem sił! / 2 razy

Prowadzący:

Patrzą na nas 43 siostrzane listy i zapraszają do dalszych znajomości. Ale tak będzie następnym razem. A teraz poznaj współczesny alfabet rosyjski.

Dźwięki muzyki.

Pojawia się alfabet rosyjski.

Język rosyjski.

Kocham mój język ojczysty!

To jest jasne dla wszystkich

Jest melodyjny

On, podobnie jak naród rosyjski, jest wielostronny,

Jako nasza moc, potężna.

Jest językiem księżyca i planet,

Nasze satelity i rakiety

Przy okrągłym stole

Powiedz to m:

jednoznaczne i bezpośrednie,

To jest jak sama prawda.

Prowadzący:

Wiernie służymy Ojczyźnie,

Jesteś jednym z synów.

Rozwijaj się tak, że jesteś potrzebny

Drogi swojej Ojczyźnie!

Czeka na Ciebie nagroda za Twoją pracę -

Piękny cel w oddali

Ale musisz patrzeć

Na ścieżce, którą przebyliśmy.

Nie ma nic lepszego, piękniejszego

Wasza droga Ojczyzno!

Spójrz wstecz na naszych przodków

O bohaterach przeszłości!

Zapamiętaj je miłym słowem -

Chwała im, bojownicy surowi,

Chwała po naszej stronie!

Chwała rosyjskiej starożytności!

Anna Petriszenko
Lekcja z dziećmi w wieku przedszkolnym „Dzień pisarstwa i kultury słowiańskiej”

Cel: Kultywować miłość do ojczyzny, szacunek dla tradycji ludowych.

Zadania:

Przekazanie wiedzy o Cyrylu i Metodego, jako założycielach pisma słowiańskiego.

Wprowadź alfabet starosłowiański;

Formowanie u dzieci wyobrażeń o podobieństwach i różnicach między alfabetem współczesnym a słowiańskim;

Kształtować moralny i estetyczny stosunek do otaczającego świata.

Metody i techniki:

Aktywacja różnych analizatorów:

werbalne (słowo artystyczne, rozmowa, pytanie-odpowiedź, pytania problemowe)

granie (ruch, chwila niespodzianki)

praktyczne (ćwiczenia rozrywkowe, czytanie przysłów, wierszy, pauza dynamiczna, refleksja)

Ekwipunek: Demo: ABC, prezentacja komputerowa; złóg; kredki woskowe, arkusze papieru; wystawy książek.

Aranżacja muzyczna: akompaniament muzyczny

Prace wstępne.

Rozwój poznawczy: wycieczka do biblioteki, przeglądanie książek

Rozwój mowy: nauka wierszy i przysłów na temat lekcji

Postęp GCD:

Pedagog:

(Pokazuje alfabet dzieciom.)

Co to jest? (książka, ABC, podręcznik)

Po co to jest? (dzieci uczą się z niego liter, uczą się czytać)

Wszystkie litery razem, jak się nazywają (alfabet)

Alfabet jest naszym najlepszym przyjacielem, na świecie wszyscy wiedzą wszystko!

Wokół jest wiele liter, wszystkie dzieci się ich uczą.

Dlaczego potrzebujemy listów? (możemy komunikować się ze sobą na odległość - napisać list, uczyć się nowych rzeczy z książek i czasopism)

Jak powstały listy? Teraz opowiem o tym, jak pojawiło się pisanie.

Przez długi czas starożytni ludzie przekazywali sobie nawzajem informacje, rysując zwierzęta, polując sceny na skałach i kamieniach. Były to pierwsze kroki człowieka do stworzenia pisma. (Slajd)

Później ludzie zaczęli zastępować rysunki symbolami. Aby informacje zachowały się dłużej, prymitywni ludzie wybijali ostrym kamieniem sylwetki zwierząt i symbole na skałach. (Slajd)

Tutaj mamy kamień z przeszłości. Spróbujmy, jak starożytni ludzie, zostawić jakąś wiadomość. (W holu jest duży kamień. Dzieci próbują wyryć na nim znak)

Czy łatwo jest napisać wiadomość i dostarczyć ją do celu? (nie, jest ciężki, trudno i długo wybić rysunek)

Zgadza się, więc ludzie zaczęli pisać na materiale, który jest łatwiejszy do znalezienia lub wykonania. Ludzie zaczęli pisać spiczastymi patykami - nazywano je pisaniem. Zamiast papieru używali desek woskowych i kory brzozowej - kory brzozowej. (Slajd)

Czas minął. Zostały zastąpione przez pióra i papier (Slajd)

Posłuchaj historii alfabetu.

Nasi przodkowie dawno temu uprawiali ziemię, uprawiali ziemię, budowali domy, tkali płótna, haftowali, ale nie potrafili czytać książek i pisać listów. W tym czasie było dwóch braci kaznodziejów. Cyryla i Metodego. Młodszy brat Cyryl postanowił pisać książki zrozumiałe dla Słowian, ale do tego konieczne było wymyślenie liter słowiańskich. To właśnie zrobili bracia. Ich alfabet miał 44 litery. (slajd)

Na cześć oświeconych Cyryla i Metodego ustanowiono święto - Dzień Pisma i Kultury Słowiańskiej. Każdego roku 24 maja we wszystkich krajach słowiańskich święci Cyryl i Metody są uroczyście wychwalani. (slajd)

Pierwszymi alfabetami słowiańskimi były głagolicy i cyrylica. Nazwa alfabetu „Glagolitic” pochodzi od słowa VERB, co oznacza „mową”. A „Cyrylica” nosi imię jego twórcy, Cyryla. Później alfabet ten stał się podstawą alfabetu rosyjskiego (slajdy).

Książki w Rosji zostały wykonane z pergaminu: specjalnie przetworzonej skóry owczej. Jedna książka czasami zajmowała do 30 skór zwierzęcych - całe stado! Dlatego książki były drogie i kupowali je tylko bardzo bogaci ludzie. (slajd)

Zwykłe listy pisane były na tańszym materiale z kory brzozowej. Znaki nakładano prętem kostnym. Listy z nowogrodu z kory brzozowej potwierdziły przypuszczenie, że już w starożytnej Rosji było wielu, którzy umieli pisać i czytać. (slajd)

Odbicie.

Chodźcie, napiszemy wiadomość do przeszłości.

(rozdaj papier i kredki)

Wraz z nadejściem alfabetu staroruskiego zaczęto pisać książki. W zasadzie były to księgi kościelne, nauki i prace naukowe. (slajd)

Każda litera alfabetu staroruskiego ma swoją nazwę: az, buki, ołów, ziemia.

Nazwy listów kojarzyły się z takimi słowami jak: „dobry”, „żywy”, „ziemia”, „ludzie”, „pokój”

Fizminówka

Chłopaki, czy macie imiona? Zagrajmy?

Czyje imię zaczyna się na literę „A” - tupnijmy, którego imię zaczyna się na „B” - klaszcz, wszyscy inni skoczą ...

Pierwszy buk starożytnego alfabetu nazywał się „Az”, drugi – „Buki”. Spróbuj je połączyć i zobacz, co się stanie. (dzieci dodają sylaby zapisane na papierze)

Okazało się, że słowo „AZBUKA”.

Ludzie tak mówią: „Najpierw „az” i „buki”, potem nauka”. To od podstaw zaczyna się droga każdego z nas do świata wiedzy.

Chłopaki, czy znacie przysłowia o korzyściach płynących z nauczania?

(Dzieci czytają przysłowia według uznania nauczyciela)

Nie pisz długopisem - umysłem.

Kto jest o wiele bardziej piśmienny, to nie będzie otchłań.

Więcej mądrych ludzi, mniej głupców.

Kto chce dużo wiedzieć, potrzebuje mało snu.

Wejść w naukę to znosić męki.

Z woli Bożej światło stoi, ludzie żyją nauką.

Bez bólu nie ma nauki.

Nic nie myśleć - kwaśnieć na sto lat.

Minęło dużo czasu, zanim człowiek wynalazł prasę drukarską. Iwan Fiodorow jako pierwszy publikował książki drukowane w Rosji. To było ponad 400 lat temu. (slajd)

Pierwszy elementarz został napisany i wydrukowany w 1574 roku. Był bez obrazków i wcale nie wyglądał jak elementarz, dzięki któremu uczymy się teraz alfabetu. Litery słowiańskie są znacznie bardziej skomplikowane i trudniejsze niż litery rosyjskie, ich zapamiętanie zajęło więcej czasu i wysiłku niż zapamiętywanie rosyjskich. „Uczą alfabetu - krzyczą na całą chatę” Posłuchaj, jak dawniej uczyli czytania i pisania.

„Jak urzędnik kościelny nauczał dzieci w dawnych czasach” (dzieci czytają werset)

W dawnych czasach dzieci się uczyły

Uczył ich urzędnik kościelny, -

Przyszedł o świcie

I powtórzyli litery w ten sposób:

A tak B - jak Az i Buki,

B - jako Lead, G - Czasownik.

I nauczycielem nauki

Pokonywałem ich w soboty.

Na początku tak wspaniale

Nasz list był!

Tak napisał długopis -

Z gęsiego skrzydła!

Czas mijał i trudne litery zostały usunięte z alfabetu, inne zostały zastąpione. A nasz alfabet wygląda teraz tak (slajd)

A teraz uczymy się liter z tego podkładu (slajd)

(Dzieci czytają poezję)

Każdy potrzebuje liter

Listy są ważne dla wszystkich

Tworzymy z nich słowo,

A od słowa będzie mowa!

Ludzie nie byliby w stanie

Gdyby nie było liter

Nie byłoby komunikacji.

Dwóch braci Cyryla i Metodego,

Chcemy Ci podziękować

Za listy, których naprawdę potrzebujemy

Jesteśmy nieskończenie wdzięczni Świętym Cyrylowi i Metodemu za stworzenie alfabetu słowiańskiego. Teraz nawet nie wyobrażamy sobie, jak byśmy sobie radzili bez książek. Z książek dowiadujemy się wielu nowych i ciekawych rzeczy, książka wiele nas uczy. Zanim książka trafi do naszego domu, wiele osób włożyło swoją pracę w jej stworzenie, rozmawialiśmy już o tym na innych zajęciach, a teraz zapraszamy do rozważenia książek.

(dzieci zapraszamy na wystawę książek)

24 maja 2020 r. w naszym kraju obchodzony jest Dzień Pisma i Kultury Słowiańskiej. W wielu przedszkolach i szkołach odbywają się poranki, koncerty i inne imprezy jej poświęcone.

Oferujemy jedną z możliwych opcji organizacji wakacji dla dzieci na Dzień Pisarstwa i Kultury Słowiańskiej.

Scenariusz świąteczny na Dzień Literatury i Kultury Słowiańskiej w przedszkolu

Prezenter pogratuluje dzieciom święta i opowie o Cyrylu i Metodego - oświeconych Słowianach, twórcach słowiańskiego alfabetu, chrześcijańskich kaznodziejach. Urodzili się w mieście Thessaloniki (Thessaloniki), które znajduje się w Grecji i byli bardzo wykształconymi ludźmi.

Do zapisu tekstów w języku słowiańskim stworzyli alfabet, za pomocą którego przetłumaczyli Pismo Święte i kilka ksiąg liturgicznych z języka greckiego.

- Dwóch braci Cyryla i Metodego,
Chcemy Ci podziękować
Za listy, których naprawdę potrzebujemy
Aby nauczyć nas czytać.

Następnie podczas obchodów Dnia Literatury i Kultury Słowiańskiej dla dzieci zabrzmi opowieść o alfabecie.

– Alfabet głagolicy i cyrylica to pierwsze alfabety słowiańskie. Nazwa alfabetu „Glagolitic” pochodzi od słowa „czasownik”, co oznacza „mowę”. A alfabet cyrylicy nosi imię jego twórcy, Cyryla.

- litery są ściśle w jednym rzędzie,
Jak na linii.
Każdy zna swoje miejsce
I nie waż się odejść.
Wszyscy pięknie stoją
W porządku, spójrz!
Naucz się ich, a będziesz
Powtórz wszystkie trzydzieści trzy.

Prowadzący:
- Przysłowia nie są mówione na próżno,
Nie możesz bez nich żyć!
Są świetnymi pomocnikami.
I prawdziwi przyjaciele w życiu.

Chłopaki będą musieli kontynuować przysłowia:

  • Słowo nie jest wróblem (wylatuje - nie złapiesz).
  • Co jest napisane długopisem (nie można tego wyciąć siekierą).
  • Umiejętność czytania i pisania (zawsze... przyda się).

Istnieją inne przysłowia i powiedzenia dotyczące języka. Co mieli na myśli?

  • Nie rzucaj słów na wiatr.
  • Osoba jest rozpoznawana po mowie.
  • Nie możesz założyć szalika na czyjeś usta.
  • Z ustami i miodem do picia.

Następnie chłopaki przeczytają wiersze o swoim ojczystym języku:

- Nasz piękny język -
Bogaty i dźwięczny
Ten potężny i namiętny
Jest delikatnie melodyjny.
Ma też uśmiech.
Zarówno miękkość, jak i życzliwość.
Napisane przez niego
Zarówno opowieści, jak i bajki.
magiczne strony,
Ekscytujące książki!
Kochaj i trzymaj
Nasz wspaniały język!

Scenariusz wakacji na Dzień Literatury i Kultury Słowiańskiej w przedszkolu może również obejmować gry dla rozwoju mowy: „Dodatkowe słowo”, „Podnieś słowo”, „Zamień literę” i inne.

Ponadto dzieci mogą grać w rosyjskie gry narodowe: tagi, tagi, palniki, „trzecie koło” itp.